PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentofobia sprzyja zakażeniom w gabinecie stomatologicznym

Autor: nieck • Źródło: en
26-04-2021, 11:19
Dentofobia sprzyja zakażeniom w gabinecie stomatologicznym W ciągu godziny ludzie nawet 30 razy dotykają ust i oczu (fot. Pixabay)
Pacjenci panicznie bojący się leczenia stomatologicznego  prawdopodobnie częściej dotykają twarzy, co może prowadzić do większego  rozprzestrzeniania się koronawirusa w gabinetach stomatologicznych.

Nawet co czwarty dorosły odczuwa lęk przed  dentystą. Ponadto osoby o neurotycznej osobowości, z wysokim poziomem ogólnego lęku lub innymi zaburzeniami lękowymi, częściej obawiają się dentysty. Emocje te często są powodem unikania wizyt w gabinetach dentystycznych, co oczywiście negatywnie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej.

- Zbadanie związku między zaburzeniami lękowymi a zachowaniami fizycznymi może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19.  To pierwszy krok do opracowania skutecznych interwencji poprawiających poziom higieny jamy ustnej u  pacjentów z dentofobią - twierdzą autorzy pracy opublikowanej w BMC Oral Health.

Celem badania była analiza związków między dentofobią, lękiem jako cechą i strachem przed COVID-19 a częstotliwością spontanicznego dotykania ręką twarzy. Odruch ten w podświadomy sposób reguluje emocje.

- Nasze analizy doprowadziły do ciekawych wniosków. Jak wiadomo, z epidemiologicznego punktu widzenia, ważne jest zachowanie pacjentów przebywających w poczekalni gabinetu stomatologicznego.  Może być ono zależne od czynników psychologicznych i socjodemograficznych -  podkreśla kierująca badaniami dr Maria Carrillo-Diaz stomatolog z Uniwersity Rey Juan Carlos w Madrycie.  

Nie ma wątpliwości, że dotykanie maski lub twarzy zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem. Ludzie, którzy odczuwają ogólny niepokój lub lęk przed wizytą u dentysty, często mają wyższe tętno i są bardziej pobudliwi (np. częściej dotykają twarzy).

Osoby, które nie odczuwają niepokoju, mogą dotykać twarzy nawet 30 razy w ciągu godziny. Hiszpańscy  badacze starali się ustalić, jak często wykonują te gesty, gdy przebywają w stresującym środowisku, na przykład w poczekalni gabinetu dentystycznego. 

Projekt badawczy był prowadzony w czterech klinikach stomatologicznych w Madrycie. Wzięło w nim udział, w okresie od 15 marca do 15 maja 2020 r., 128 dorosłych pacjentów (w wieku od 24 do 62 lat). Ruchy osób w poczekalni były monitorowane za pomocą oprogramowania Microsoft Kinect, zaś odczuwany lęk badano prosząc uczestników o wypełnienie kwestionariuszy sprawdzających poziom niepokoju.  

Średni czas oczekiwania pacjentów w poczekalni wynosił ok. 10 minut, w pomieszczeniu zawsze przebywała tylko jedna obserwowana osoba. Monitorowano ile razy i jak długo pacjent dotykał ręką oczu lub maski. Pacjenci przeciętnie dotykali twarzy siedem razy (4 razy maseczki i 3 razy oczu). 

Okazało się, że pacjenci o wyższym poziomie lęku (którzy bardziej obawiali się leczenia stomatologicznego i zachorowania na COVID-19) częściej i dłużej dotykali twarzy ręką. Z reguły to kobiety częściej niż mężczyźni dotykały swojej twarzy, ale zachowywali się też tak mężczyźni, których lęk przed dentystą był silny.

Fachowa pomoc takim pacjentom, na przykład psychoedukacja połączona z technikami relaksacyjnymi oraz terapią racjonalno-emotywną, pozwoliłaby na obniżenie poziomu dyskomfortu, a co za tym idzie, także zredukowałaby ryzykowne (z epidemicznego punktu widzenia) zachowania - podsumowali badacze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH