Niegdyś, w przypadku niesubordynacji cielesnej (ale także prewencyjnie), stosowano pasy cnoty. DentalSlim Diet Control można nazwać ryglem cnoty.
Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii z kolegami z Leeds University w Wielkiej Brytanii opracowali magnetyczny zamek, który po założeniu na zęby uniemożliwia otwieranie ust szerzej niż na 2 mm. Takie rozwiązanie zapewnić ma przestrzeganie diety płynnej, co usprawnić powinno proces odchudzania.

Na zarzuty o stworzenie narzędzia tortur naukowcy odpowiadają, że chodzi o pacjentów, którzy muszą się odchudzić, gdyż w przeciwnym razie niechybnie umrą, a w ich stanie operacji nie można przeprowadzić.
 
Początkowo urządzenie było testowane przez dwa tygodnie na siedmiu zdrowych otyłych kobietach z Dunedin w Nowej Zelandii, którym podawano niskokaloryczną płynną dietę. British Dental Journal podał, że ochotniczki straciły średnio 6,36 kg – około 5,1 proc. ich masy ciała.

Kobiety skarżyły się, że urządzenie jest trudne w obsłudze, powoduje dyskomfort podczas mówienia. Jedna z kobiet nie przestrzegała zasad i zamiast wskazanych płynów spożywała w dużych ilościach lody i płynną czekoladę.

Prof. Paul Brunton z University of Otago uważa, że zamek na zęby to nieinwazyjna, odwracalna, ekonomicznie uzasadniona i atrakcyjna alternatywa dla zabiegów chirurgicznych.

Intencją twórców urządzenia nie było opracowanie bezwzględnego narzędzia do odchudzania. Ma ono raczej pomóc osobom, które muszą przejść operację i które nie mogą jej mieć, dopóki nie schudną.