PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Czynniki ryzyka ekstrakcji po leczeniu kanałowym

Autor: nieck • Źródło: en
16-02-2021, 12:11
Czynniki ryzyka ekstrakcji po leczeniu kanałowym Trwałość zęba po leczeniu kanałowym zależy m.in. od rodzaju wypełnienia (fot. Pixabay)
Naukowcy publikują informacje na temat czynników ryzyka utraty zębów przeleczonych endodontycznie.

Naturalne zęby mogą służyć pacjentom całe życie, dzięki postępom opieki stomatologicznej. To efekt nie tylko skuteczniejszej walki z chorobami jamy ustnej, ale także rozwoju leczenia zachowawczego, jak na przykład leczenia kanałowego zębów. Zapobiegając lub eliminując infekcje kanałów zęba, zabieg endodontyczny ma uchronić ząb przed ekstrakcją. Przeleczone kanałowo zęby w 74-94 proc. udaje się zachować od 2-10 lat (wg badań w Wielkiej Brytanii z 2008 r., dane literaturowe z okresu 1993- 2007 opublikowane w 2010 r. i badań w Niemczech z 2015 r.) 

Uważa się, że trwałość zęba po zabiegu endodontycznym zależy zarówno od typu wypełnienia jak i rodzaju samego zęba. Ponadto takie czynniki jak płeć, wiek, a nawet dochód oraz wykształcenie pacjenta także grają niebagatelną rolę w skuteczności działań lekarza endodonty.

Tradycyjnie badania kliniczne nad wynikami procedur endodontycznych koncentrowały się głównie na skuteczności w zachowaniu lub przywróceniu zdrowych tkanek okołowierzchołkowych zęba. Jednak w ciągu ostatnich 20 lat coraz większą wagę zaczęto przywiązywać do trwałości zębów. Zmiana ta wynika m.in. z pojawienia się pojedynczych implantów jako potencjalnej alternatywy dla leczenia kanałowego.

Skoro często istnieje wybór leczenia - albo zachowanie naturalnego zęba poprzez leczenie kanałowe, albo poddanie się ekstrakcji i zastąpienie go implantem - tym bardziej potrzebne są dane naukowe na temat czynników ryzyka utraty zębów przeleczonych endodontycznie. Chodzi o solidne podstawy do diagnozy który z zębów ma tzw. wysokie ryzyko ekstrakcji.

Endodonci z University of Gothenburg przeanalizowali dane ze Szwedzkiej Agencji Ubezpieczeń Społecznych, z 2009 r., tych  pacjentów, którzy przeszli zabiegi leczenia kanałowego i usuwania zębów. Pozyskano także dane demograficzne osób zarejestrowanych z leczeniem endodontycznym, takie jak płeć, wiek, kraj urodzenia, dochód,  poziom wykształcenia oraz stan cywilny.

Zarejestrowano 216 764 osób z co najmniej jednym wypełnieniem korzeniowym. Po 5 latach 9,3 proc. przeleczonych endodontycznie zębów zostało usuniętych.  Wysoki współczynnik ryzyka ekstrakcji związany był z niewłaściwym doborem uzupełnienia kompozytowego.

Znaczenie w utrzymaniu zdrowia okołowierzchołkowego zęba ma również typ korony jako bariery przeciwko nieszczelnościom ułatwiającym infekcję. Wyniki sugerują, że lekarze dentyści planujący takie leczenie powinni wziąć pod uwagę – poza rodzajem wypełnienia – także wiek pacjenta i grupę zębów, która ma być poddana leczeniu kanałowemu. Na przykład jeśli zabieg przeprowadzany jest w trzonowcu starszej osoby - dentysta szczególnie starannie powinien rozważyć dobór materiału wypełnienia.

Potrzebne są badania  dotyczące konkretnych sytuacji klinicznych i skuteczności różnych materiałów, podkreślają autorzy pracy. 

Więcej: Journal of Dental Research

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   pacjent   leczenie kanałowe   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH