Czynniki ryzyka ekstrakcji po leczeniu kanałowym

Naturalne zęby mogą służyć pacjentom całe życie, dzięki postępom opieki stomatologicznej. To efekt nie tylko skuteczniejszej walki z chorobami jamy ustnej, ale także rozwoju leczenia zachowawczego, jak na przykład leczenia kanałowego zębów. Zapobiegając lub eliminując infekcje kanałów zęba, zabieg endodontyczny ma uchronić ząb przed ekstrakcją. Przeleczone kanałowo zęby w 74-94 proc. udaje się zachować od 2-10 lat (wg badań w Wielkiej Brytanii z 2008 r., dane literaturowe z okresu 1993- 2007 opublikowane w 2010 r. i badań w Niemczech z 2015 r.)
Uważa się, że trwałość zęba po zabiegu endodontycznym zależy zarówno od typu wypełnienia jak i rodzaju samego zęba. Ponadto takie czynniki jak płeć, wiek, a nawet dochód oraz wykształcenie pacjenta także grają niebagatelną rolę w skuteczności działań lekarza endodonty.
Tradycyjnie badania kliniczne nad wynikami procedur endodontycznych koncentrowały się głównie na skuteczności w zachowaniu lub przywróceniu zdrowych tkanek okołowierzchołkowych zęba. Jednak w ciągu ostatnich 20 lat coraz większą wagę zaczęto przywiązywać do trwałości zębów. Zmiana ta wynika m.in. z pojawienia się pojedynczych implantów jako potencjalnej alternatywy dla leczenia kanałowego.
Skoro często istnieje wybór leczenia - albo zachowanie naturalnego zęba poprzez leczenie kanałowe, albo poddanie się ekstrakcji i zastąpienie go implantem - tym bardziej potrzebne są dane naukowe na temat czynników ryzyka utraty zębów przeleczonych endodontycznie. Chodzi o solidne podstawy do diagnozy który z zębów ma tzw. wysokie ryzyko ekstrakcji.
Endodonci z University of Gothenburg przeanalizowali dane ze Szwedzkiej Agencji Ubezpieczeń Społecznych, z 2009 r., tych pacjentów, którzy przeszli zabiegi leczenia kanałowego i usuwania zębów. Pozyskano także dane demograficzne osób zarejestrowanych z leczeniem endodontycznym, takie jak płeć, wiek, kraj urodzenia, dochód, poziom wykształcenia oraz stan cywilny.
Zarejestrowano 216 764 osób z co najmniej jednym wypełnieniem korzeniowym. Po 5 latach 9,3 proc. przeleczonych endodontycznie zębów zostało usuniętych. Wysoki współczynnik ryzyka ekstrakcji związany był z niewłaściwym doborem uzupełnienia kompozytowego.
Znaczenie w utrzymaniu zdrowia okołowierzchołkowego zęba ma również typ korony jako bariery przeciwko nieszczelnościom ułatwiającym infekcję. Wyniki sugerują, że lekarze dentyści planujący takie leczenie powinni wziąć pod uwagę – poza rodzajem wypełnienia – także wiek pacjenta i grupę zębów, która ma być poddana leczeniu kanałowemu. Na przykład jeśli zabieg przeprowadzany jest w trzonowcu starszej osoby - dentysta szczególnie starannie powinien rozważyć dobór materiału wypełnienia.
Potrzebne są badania dotyczące konkretnych sytuacji klinicznych i skuteczności różnych materiałów, podkreślają autorzy pracy.
Więcej: Journal of Dental Research


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Higienistki stomatologiczne rezygnują z pracy
bizDENT -
Dentystki walczą o tytuł Człowieka Ziemi Gliwickiej 2020
lifeDENT -
Bliski termin sprawozdania o odpadach
lexDENT -
Walka stomatolog o Lubuski Bon Wsparcia
bizDENT -
COVID-19: technologia mRNA w ocenie naukowców
techDENT -
Kielce: radzą jak uruchomić doraźną pomoc stomatologiczną
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Płyn do płukania jamy ustnej mocną bronią z COVID-19
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa Śródmieście, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Międzyrzec Podlaski, lubelskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
szkolenie on-line "Ochrona...
Warszawa, mazowieckie -
Pacjent wzywa do zapłaty...
cała Polska, cała Polska -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
„Stomatologia dziecięca.”
Toruń, kujawsko-pomorskie