Czym skorupka za młodu, nawet w diecie bardzo małych dzieci nie brakuje cukru

Porównanie danych obecnych i tych sprzed 10 lat wykazuje co prawda spadek w codziennym spożyciu cukru przez najmniejsze dzieci, niemniej jednak nie zmienia to rangi problemu jakim jest wczesne powstawanie wzorców odżywiania się, które w późniejszym życiu negatywnie wpływają na stan zdrowia jamy ustnej.
- Nasze badanie jest pierwszym, które sprawdza jakie są tendencje w żywieniu niemowląt i małych dzieci (do 4 r. ż.), w którym wykazujemy, że olbrzymia większość maluchów codziennie je produkty zawierające cukier, mówi dietetyk dr Kristen A. Herrick, z Division of Health and Nutrition Examination Surveys, CDC. Ta informacja ma bardo duże znaczenie społeczne, biorąc pod uwagę, że dzieci które przed ukończeniem pierwszego roku życia spożywały słodzone przekąski, na przykład napoje, w wieku 6. lat dwukrotnie częściej jedzą produkty zawierające cukier niż dzieci, które będąc niemowlętami w ogóle nie znały cukru.
Wiadomo też dużo na temat powiązań diety dwulatków i konsumpcji cukru, rozwoju próchnicy, astmy, otyłości i zaburzeń metabolizmu.
Chociaż amerykańskie organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym propagują zalecenia, w których codzienne spożycie cukru ma być ograniczone do 9 łyżeczek cukru dla mężczyzny i 6 łyżeczek dla kobiet i dzieci (od 2 do 19 lat), jednak nie ma żadnych zaleceń wobec najmniejszych dzieci.
Badanie przeprowadzone przez CDC objęło 1 211 dzieci w wieku od 6 do 23 miesięcy, które uczestniczyły w projekcie National Health and Nutrition Examination Survey 2011-2016.
Codzienna dieta dzieci do 12 miesiąca życia zawierała 1 łyżeczkę cukru (co stanowiło blisko 2 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie), podczas gdy dzieci starsze zjadały już nawet 6 łyżeczek cukru (do 8 proc. dziennego zapotrzebowania). Nie stwierdzono różnic, gdy wzięto pod uwagę takie czynniki jak płeć czy dochód rodziny.
Kluczowe dla kształtowania prawidłowej diety jest przejście od karmienia mlekiem kobiecym do żywienia produktami o stałej konsystencji.

-
Stomatologia: więcej porad, mniej świadczeniodawców
newsDENT -
Program badań przesiewowych pacjentów pod kątem zapalenia przyzębia
newsDENT -
NHS: usunięcie niewłaściwego zęba nie będzie zdarzeniem niepożądanym
newsDENT -
Ewolucji koronawirusów c.d.
newsDENT -
MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych
newsDENT -
Najnowsze notowania kursu zębów mlecznych
lifeDENT -
Czyszczenie zębów w skali nano
techDENT -
Koronawirus 2 marca: 216 zgonów i 7930 zakażeń
newsDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bełchatów, łódzkie -
lekarz dentysta
Działdowo, mazowieckie -
lekarz dentysta
Niepołomice, małopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie