• Wybierając system nakładek ortodontycznych przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość produktów. Ta zaś wynika w głównej mierze z materiałów, z których produkowane są alignery
  • Zadowalające i przewidywalne efekty korekty zgryzu to podstawowy czynnik, który powinno się brać pod uwagę przy wyborze dostawcy alignerów
  • Optymalizację okresu leczenia uzyskuje się tylko w przypadku stałej komunikacji pomiędzy gabinetem a producentem alignerów
  • Skuteczność leczenia nakładkowego nie zawsze w stu procentach odpowiada oczekiwaniom pacjenta, niekiedy nie jest to możliwe 

Chcąc zapewnić skuteczne i bezpieczne leczenie pacjentom, gabinety ortodontyczne muszą szukać dostawcy, który kieruje się określonymi zasadami w prowadzeniu współpracy. Czym zatem przede wszystkim kierować się przy wyborze laboratorium?

Jakość nakładek. Pojęcie wieloznaczne 

To oczywiste, że przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość produktów. Ta zaś wynika w głównej mierze z materiałów, z których produkowane są alignery. Muszą to być tworzywa tzw. medyczne, posiadające odpowiednie certyfikaty. Nie sposób wykorzystywać w pracy coś co mogłoby zawierać toksyczny związek BPA. Ważne, aby dostawca rzetelnie informował o składzie materiału, z którego wykonywane są nakładki. Nie bez znaczenia jest tez rzeczowa informacja o ewentualnych zagrożeniach wynikających z interakcji produktu z jamą ustną. Taki przekaz pozwala na zwiększone bezpieczeństwo pacjenta w trakcie całego procesu leczenia.

Poza tym, należy zwrócić uwagę na elastyczność materiału oraz sposób wycięcia nakładek, aby nie tylko nie powodowały dyskomfortu podczas noszenia, ale także wyglądały estetycznie.

Skuteczność działania nakładek

Trzeba mieć świadomość, że podstawowe znaczenie dla pacjentów ma skuteczność podjętego leczenia. Zadowalające i przewidywalne efekty korekty zgryzu to podstawowy czynnik który powinno się brać pod uwagę przy wyborze dostawcy alignerów. Warto kierować się możliwościami firmy – partnera jeśli chodzi o wsparcie leczenia nakładkowego dodatkowymi rozwiązaniami, jak prace na miniimplantach. To ważne, bo metoda nakładkowa bez dodatkowego wsparcia czasami może nie przynieść oczekiwanych efektów. Połączenie zalet podstawowego produktu z innymi rozwiązaniami, przygotowanymi w ramach indywidualnej oferty - pozwala na uzyskanie ładnego uśmiechu pacjenta nawet w najbardziej zaawansowanych przypadkach. Tego typu kompleksowe wsparcie jest wprost nieodzowne w przypadku pojawienia się trudności bądź wątpliwości.

Dodatkowym atutem, którego nie powinno się lekceważyć, jest możliwość bezpośredniego kontaktu z firmą. Nie chodzi przy tym tutaj o przedstawicieli handlowych a o specjalistów w zakresie ortodoncji. To zapobiega powstawaniu nieporozumień i oszczędza czas lekarza dentysty.

Priorytety pacjenta. Komfort i czas leczenia

Z perspektywy pacjentów ważnymi czynnikami, na które warto zwrócić uwagę, są czas leczenia oraz komfort i łatwość stosowania nakładek. Optymalizację okresu leczenia uzyskuje się tylko w przypadku stałej komunikacji pomiędzy gabinetem a producentem alignerów. Zasada ta musi dotyczyć każdego etapu leczenia – od wstępnej analizy do produkcji nakładek.

Profesjonalne podejście, połączone z możliwością personalizacji zamówienia - pozwalają na zaprojektowanie nakładek w taki sposób, aby przede wszystkim dawały gwarancję osiągnięcia zamierzonych celów, ale także nie wywoływały uczucia dyskomfortu, w szczególności nie drażniły dziąseł.

Holistyczne, indywidualne podejście do każdego pacjenta

Wybierając dostawcę alignerów warto mieć na uwadze kompleksowy proces leczenia. Nie wolno koncentrowac się jedynie na finalnym produkcie. Odpowiedzialni producenci wyróżniają się działaniem na podstawie przejrzystych, precyzyjnie opracowanych planów. Tylko takie podejście gwarantuje dostarczenie pacjentowi bezpiecznych, wysokiej jakości nakładek.

Modelowa współpraca pomiędzy lekarzem a dostawcą alignerów opiera się przede wszystkim na profesjonalnym podejściu do wszystkich etapów leczenia. Dużą rolę odgrywa w tym procesie nie tylko jakość materiałów i precyzja wykonania produktu, ale również odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia.

- Skuteczność leczenia nakładkowego nie zawsze w stu procentach odpowiada oczekiwaniom pacjenta, niekiedy nie jest to możliwe. Tym nie mniej przy odpowiednim wsparciu specjalistów w zakresie ortodoncji i łączeniu różnych metod leczenia, lekarz prowadzący w zasadzie może mieć pewność nie tylko co do efektów zastosowanej terapii, ale także do czasu potrzebnego na osiągnięcie postawionych celów - tłumaczy Filip Dziedzic, współzałożyciel marki Once Aligner.

Elementami, które mają wpływ na efektywność współpracy, są m.in.:

  • sprawna i stała komunikacja,
  • dwustronne konsultacje,
  • możliwość uzyskania kompleksowego wsparcia,
  • produkt, który nie tylko spełnia swoje funkcje, ale także pozwala na komfortowe i niewidoczne użytkowanie.

Wszystkie te czynniki potwierdzają profesjonalizm firmy współpracującej. Ten zaś pozwala lekarzom czuć się bezpieczniej przy proponowaniu pacjentom optymalnych sposobów leczenia. Wybór odpowiedniego dostawcy pomaga w szybkim, komfortowym i efektywnym leczeniu nakładkowym, które z jednej strony jest zgodne z potrzebami pacjenta, z drugiej optymalizuje pracę kliniki.

Filip Dziedzic, współzałożyciel i CEO ONCE

Zmienia świat stomatologii i ortodoncji dzięki tworzeniu i wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Pionier cyfrowej ortodoncji w Polsce, technik dentystyczny z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w tworzeniu innowacji w branży ortodontycznej i wdrażaniu cyfrowych rozwiązań dentystycznych.

W 2011 r. stworzył profesjonalne laboratorium dentystyczne Loxo Lab of Braces, w ramach którego oferował lekarzom rozwiązania ortodontyczne na polskim rynku.

W 2020 r.  przekształcił Loxo Lab w laboratorium Once, w którym zrzesza najlepszych specjalistów i ekspertów z zakresu stomatologii ortodontycznej.

Kreuje zaawansowane rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb lekarzy i pacjentów.

Współtwórca Once -  nakładek prostujących Once Aligner. Członek Polskiego Towarzystwa Techniki Dentystycznej.

Z powodzeniem wdraża rozwiązania cyfrowe także w zarządzanej firmie.