Czy zastrzyki z botoksu niszczą kość żuchwy?

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) należy do jednych z często występujących dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni go otaczających. Zwykle są to mięśnie zaangażowane w żucie pokarmu. Większość pacjentów próbuje pozbyć się bólu metodami tradycyjnymi: ćwiczeniami żuchwy, nakładkami na zęby, zmianami w diecie i środkami przeciwbólowymi. Niestety nie w każdym przypadku są one skuteczne. Kojarzony bardziej z zabiegami maskującymi zmarszczki - botoks - jest środkiem który stosowany jest do leczenia niektórych typów bólu, także migrenowego. Działa przez czasowy paraliż lub osłabienie mięśni.
W Stanach Zjednoczonych trwa obecnie 3 Faza badania klinicznego sprawdzającego skuteczność botoksu w leczeniu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Do tej pory prowadzone badania na mniejszą skalę dawały niejednoznaczne wyniki. Mimo to zastrzykami z toksyny botulinowej leczy się DSSŻ.
W pracach prowadzonych na modelach zwierzęcych, zastrzyki do mięśni żuchwowych prowadzą do utraty masy kostnej w żuchwie. Naukowcy uważają, że dzieje się tak, gdyż botoks ma do pewnego stopnia wpływ na procesy resorpcji kości. - W tej sytuacji potrzeba szeroko zakrojonych badań sprawdzających bezpieczeństwo toksyny botulinowej i jej wpływ na tkankę kostną, mówi prof. Karen Raphael, z Department of Oral and Maxillofacial Pathology, Radiology and Medicine w College of Dentistry NYU.
W badaniu prowadzonym przez prof. Raphael wzięło udział 79 kobiet cierpiących z powodu DSSŻ, z których 35 otrzymało dwa do pięciu cykli zastrzyków z botoksu i 44 które stosowały inne formy terapii. Wykorzystując metodę tomografii komputerowej badacze robili pomiary gęstości i objętości kości żuchwy. Okazało się, że oba mierzone parametry wypadały podobnie w obu grupach pacjentek, jednak większość z uczestniczek badania otrzymywała niskie dawki botoksu, niższe niż w w większości badań klinicznych. Naukowcy podkreślają, że potrzebne są badania, które pomogą zrozumieć długofalowe skutki botoksu na mięśnie żuchwowe. Czy toksyna botulinowa jedynie obniża siłę mięśni, czy także zmienia mechanizm procesu resorpcji kości.
- W naszej opinii potrzebne jest badanie IV fazy, w którym z pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego będzie można przez dłuższy okres tropić zmiany jakie botoks wprowadza do samej kości i mięśni powiązanych z żuciem. Bez takiego badania nie poznamy całego efektu działania botoksu, podkreśla prof. Raphael.
Więcej: Journal of Oral Rehabilitation

-
Teledentystyka ma rację bytu
techDENT -
Koronawirus 18 kwietnia: 207 zgonów i 12153 zakażenia
newsDENT -
Zanieczyszczenie powietrza wpływa na ciężkość przebiegu COVID-19
techDENT -
Brytyjscy stomatolodzy żegnają Księcia Filipa
lifeDENT -
Koronawirus 17 kwietnia: 616 zgonów i 15 763 zakażenia
newsDENT -
Nowa Zelandia: co drugi dentysta cierpi na wypalenie zawodowe
lifeDENT -
Matki przekazują parodontozę dzieciom
techDENT -
Trwa spór wokół uprawnień do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej
lexDENT
-
Żądania egzekwowania kar za brak separatorów amalgamatu
lexDENT -
Kasy fiskalne online dla kogo i od kiedy
bizDENT -
27 tys. zł dla pacjentki za nieudane leczenie stomatologiczne
lexDENT -
Kasy online w gabinecie stomatologicznym coraz bliżej
bizDENT -
Świąteczna obniżka zakażeń i zgonów
newsDENT -
Wyższe najniższe wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów
lexDENT -
Koronawirus 7 kwietnia 2021 r.: 638 zgonów przy 14910 zakażeniach
newsDENT -
Stomatologia cyfrowa obniża koszty
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Halinów- Hipolitów, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Żary, lubuskie -
lekarz dentysta
Żary, lubuskie
KURSY LAST MINUTE
-
Explore Innovation, Pierwszy krok w...
Warszawa, mazowieckie -
szkolenie on-line "Ochrona...
Warszawa, mazowieckie -
Rozwiązywanie problemów – doginania i...
Warszawa, mazowieckie -
Jak rozmawiać, żeby się...
Grudziądz, kujawsko-pomorskie