•  Producenci słodzików reklamują swoje produkty jako mniej szkodliwe dla zębów. 
  • Naukowcy sprawdzili, na ile te twierdzenia są prawdziwe.
  • Dostępne na rynku słodziki ze stewią i aspartamem są równie szkodliwe dla zębów jak zwykły cukier.

Słodziki też nasilają próchnicę

Naukowcy przygotowali 228 próbek bydlęcego szkliwa oraz zębiny korzeniowej. Poddano je ekspozycji na ludzką ślinę, a tym samym na działanie mikrobiomu jamy ustnej. Płyn z dodatkiem różnego typu dostępnych w sprzedaży słodzików (w stężeniu 0,2 proc.) , w temperaturze 37 oC, był aplikowany codzienne  przez 4 dni. Jako kontrola służyły próbki śliny z dodatkiem czystych substancji słodzących czyli stewii, aspartamu i ksylitolu.

Oznaczano poziom kwasu mlekowego oraz liczbę kolonii bakteryjnych, proces demineralizacji szkliwa analizowano metodą obrazowania TMR (Transverse Microradiography).

Czysta stewia, czysty aspartam, ksylitol  nawet o 92 proc. zmniejszały ilość produkowanego przez bakterie kwasu mlekowego w porównaniu z sacharozą.

Streptococcus mutans i S. sorbinus nie rosły szybciej na szkliwie, które zostało poddane działaniu śliny z ksylitolem, natomiast w próbkach ze słodzikami takimi jak stewia finn, aspartam finn oraz sacharozą kolonie bakterii próchnicowych rozwijały się i na szkliwie i na zębinie. Podobnie stymulowały powstawanie kwasu mlekowego.

Demineralizacja szkliwa i zębiny była znacząco zmniejszona w przypadku ksylitolu, kontroli, czystej stewii i czystego aspartamu (83-85 proc. redukcja) w porównaniu z komercyjnymi słodzikami, których szkodliwość dla szkliwa i zębiny była na podobnym poziomie, dowodzą naukowcy ze Bauru School of Dentistry, University of São Paulo, w Brazylii. 

Dowiedliśmy, że sprzedawane w sklepach słodziki ze stewią i aspartamem są równie szkodliwe dla zębów jak zwykły cukier. Jednak to działanie może mieć związek z innymi składnikami słodzików, gdyż te substancje w czystej postaci nie wykazały działania próchnicogennego, podkreślają brazylijscy naukowcy.

Wyniki ich badania ukazały się w Journal of Dentistry.

Walka z cukrem to walka z próchnicą zębów

Cukier w diecie stanowi główną przyczynę rozwoju próchnicy zębów, dlatego postuluje się zmniejszenie jego spożycia do 10 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Mówi się o tym, że cukier może być zastępowany słodzikami naturalnego pochodzenia takimi jak ksylitol lub erytrytol. Tyle że ich rola w zapobieganiu próchnicy wymaga szczegółowych badań, a na razie brak naukowych dowodów potwierdzających korzystny wpływ sztucznych słodzików na zdrowie ogólne i stan jamy ustnej.

Próchnica zębów to schorzenie wybitnie zależne od stylu życia. Węglowodany proste są przyczyną demineralizacji tkanek zęba pod wpływem kwasów powstających jako produkt przemiany glukozy i fruktozy w biofilmie płytki nazębnej. Częste spożywanie cukrów powoduje modyfikację składu mikroflory, zaczynają w nim grać większą rolę bakterie produkujące kwasy i odporne na kwaśne środowisko.