PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy tabletka zastąpi pastę do zębów

Autor: nieck • Źródło: en
17-02-2021, 16:19
Czy tabletka zastąpi pastę do zębów Ekologiczny środek do czyszczenia zębów, ale nie wiadomo czy wart polecania pacjentom(fot. Pixabay)
Zamiast wyciskać paskę z tubki można z korzystać z tabletki. Proekologiczni pacjenci chętnie wybierają nowy środek do czyszczenia zębów.

Tabletki pasty do zębów wcale nie są pastami do zębów. To sprasowany proszek - mikstura ksylitolu (naturalny słodzik, który również zwalcza bakterie jamy ustnej), węglanu wapnia (związek chemiczny występujący w wapieniu i muszlach ślimaków) i wodorowęglanu sodu (czyli standardowej sody oczyszczonej). 

Wartość rynku tabletek pasty do zębów wynosi obecnie około 20 mln dolarów, ale oczekuje się, że do 2026 roku prawie się podwoi. To nic w porównaniu z globalnym przemysłem pasty do zębów o wartości 18 mld dolarów.  

Producenci tabletek chwalą swój produkt jako o wiele bardziej wygodny niż tubka z pastą do zębów, tabletki można zabrać w podróż w niewielkiej ilości, ponadto są odporne na wysokie temperatury. 

Obrońcy środowiska twierdzą, że odkąd pojawiła się tubka na pastę do zębów (czyli w 1898 r.), już była "skuchą" ekologiczną. - Recykling konwencjonalnych tubek pasty do zębów nie jest łatwy - narzeka dr Sahar Farzadnia z ruchu Good Environmental Choice Australia.

Tubki na pastę do zębów są wykonane z różnych rodzajów tworzyw sztucznych, czasami są laminowane warstwą metalu, co może stanowić kolejną barierę w recyklingu. Zatem duża ich część trafia na wysypiska śmieci.

Na domiar złego co najmniej połowa produkowanych past do zębów zawiera mikrogranulki plastiku - drobne fragmentu polimeru, wszędobylskiego już w środowisku i często obecnego w łańcuchu pokarmowym. Tymczasem pasta w tabletkach pakowana jest do szklanych słoików lub plastikowych pojemników, bezproblemowych w recyklingu. 

Czy tabletki działają równie dobrze jak pasta do zębów?
Co najmniej jednego ważnego składnika  im brak - mianowicie fluoru, który jest standardem w walce z próchnicą. 

Brakuje naukowych dowodów na ile skuteczne są tabletki pasty do zębów dla zdrowia jamy ustnej - mówi dr James Fernando, dentysta i pracownik naukowy w Melbourne Dental School. Powinny usuwać płytkę nazębną, zapobiegać chorobom dziąseł i próchnicy, a fluor ma w tym duży udział. Nie ma zbyt wielu danych klinicznych na temat tabletek pasty do zębów i szczerze mówiąc, nie mogłem też znaleźć żadnych danych laboratoryjnych.

Dr Fernando otwarcie stwierdza, że brak fluoru w tabletkach jest niepokojący i chociaż niektóre zawierają przydatne składniki aktywne, takie jak wodorowęglan sodu i ksylitol, to bez szczegółowych badań nad skutecznością tabletek nie poleci ich swoim pacjentom. Ponadto nie jest znany stopień ścieralności cząstek obecnych w pastylkach, istnieje niebezpieczeństwo  przedwczesnego zużycia i utraty szkliwa, a w efekcie nadwrażliwości zębów. O czym ostrzegaliśmy w tekście Co jest nie tak z pastami do zębów w wersji eko.

Dobrze byłoby mieć produkt i przyjazny przyrodzie i zdrowiu jamy ustnej. Kolej na ruch po stronie producentów!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zęby   pasta do zębów   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH