Czy szczepienia przeciwko gruźlicy chronią Polaków przed COVID-19?

Grupa polskich naukowców rusza z badaniem, które ma sprawdzić czy szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) mogą lepiej chronić przed chorobą COVID-19. To czy taka korelacja istnieje, sprawdzają też badacze m.in. w Japonii, Holandii, Niemczech oraz Australii.
Projekt jest randomizowanym badaniem kliniczno-kontrolnym realizowanym w ramach konsorcjum 5 ośrodków w Polsce. Będzie realizowany w czterech aglomeracjach: warszawskiej, krakowskiej, śląskiej i rzeszowskiej. Do udziału w nim zostanie zrekrutowanych tysiąc aktywnych zawodowo pracowników ochrony zdrowia w tym: lekarze, pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni , fizjoterapeuci, salowe - czyli personel będący na pierwszej linii frontu w kontakcie z pacjentami potencjalnie zakażonymi koronawirusem.
Skąd przypuszczenie, że szczepionka BCG wpływa na wirusa?
Taką hipotezę wysunęli specjaliści New York Institute of Technology. Z ich dotychczasowych, wstępnych obserwacji wynika, że w krajach realizujących program szczepień przeciwko gruźlicy, mniej jest zachorowań i zgonów z powodu COVID-19. W ich opinii szczepionka miałaby chronić przed infekcjami, ponieważ zwiększa ogólną odporność organizmu.
Potwierdza to prof. Łukasz Krzych. - Cały blok wschodni, który był wyszczepiany przez wiele lat przeciwko gruźlicy, lepiej przechorowuje COVID- 19. To widać szczególnie w porównaniu z krajami basenu Morza Śródziemnego, które zrezygnowały przed laty z tego rodzaju profilaktyki, a obecnie obserwowana jest tam bardzo wysoka zapadalność i śmiertelność z powodu tego wirusa - komentuje.
Szczepionka BCG jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych dostępnych na rynku szczepionek na świecie. Po raz pierwszy zastosowano ją w 1921 r. i powszechnie podawano w wielu krajach. W Polsce szczepionka BCG należy do szczepionek obowiązkowych (od 1955 roku), podawana jest noworodkom przed wypisaniem ze szpitala.
Wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej na świecie mierzonej współczynnikami zapadalności i umieralności na gruźlicę, wiele krajów całkowicie wycofało się z powszechnych szczepień noworodków przeciw tej chorobie lub pozostawiło tylko szczepienia dzieci z grup ryzyka oraz szczepienia dzieci imigrantów. Z takiej profilaktyki przed lat wycofały się m.in. Włochy, Hiszpania , USA czy Wielka Brytania.
Co już wiemy?
W badaniach obserwacyjnych oraz badaniach z randomizacją przeprowadzonych w ostatniej dekadzie u dzieci w krajach rozwijających się odnotowano nieswoisty efekt ochronny szczepionki BCG przeciw gruźlicy. Wyniki badań pokazują możliwą korelację między podaniem szczepionki BCG w pierwszym okresie życia dziecka a wskaźnikami umieralności, zachorowalności i hospitalizacji z powodu innych chorób infekcyjnych.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
ORL w Warszawie: szkolenie na temat wstrząsu analifaktycznego
eduDENT -
Będą wyższe kredyty dla studentów medycyny
lexDENT -
COVID-19: 28 proc. stomatologów oczekuje na szczepionkę
newsDENT -
Preparat odbudowujący szkliwo już w badaniach klinicznych
techDENT -
Polska firma ma umowę na technologię do produkcji szczepionki przeciw Covid-19
newsDENT -
Dziwne potrzeby włamywacza, który okradł gabinet stomatologiczny
lifeDENT -
Koronawirus 3 marca: 309 zgonów i 15698 zakażeń
newsDENT -
Kto ma załatwić mieszkańcom Kielc doraźną pomoc stomatologiczną?
newsDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
recepcjonistka
Tychy, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Tychy, śląskie