PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy nowoczesne pasty do zębów radzą sobie z próchnicą

Autor: nieck • Źródło: en
15-07-2021, 14:55
Czy nowoczesne pasty do zębów radzą sobie z próchnicą Priorytetem w ochronie przed próchnicą jest niedopuszczenie do jej rozwoju (fot. pexels.com)
Która z nowoczesnych past do zębów jest skuteczniejsza w zwalczaniu najwcześniejszych stadiów próchnicy? Naukowcy dają odpowiedź.
  • Próchnica zębów jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie.
  • Szkliwo nie ma zdolności do regeneracji, zatem ubytki próchnicowe mogą się pojawiać przez całe życie od momentu wyrżnięcia się zębów.
  • Stąd jednym z priorytetów nowoczesnej stomatologii jest ochrona i zachowanie twardych tkanek zęba. A temu służy przede wszystkim zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy, wykrycie zmiany w jak najwcześniejszym stadium, co pozwoli na nieinwazyjne leczenie.
  • Naukowcy przebadali skuteczność różnego typu past do zębów dostępnych obecnie na rynku.

W strategię walki z próchnicą doskonale wpisuje się remineralizacja wczesnych zmian na powierzchni szkliwa.  Stomatologia dysponuje już pewnym arsenałem środków, które remineralizację wspomagają. Oprócz produktów do higieny jamy ustnej zawierających fluor, są dostępne także pasty do zębów z bioaktywnym szkłem. Składają się z dwutlenku krzemu, tlenku disodu, tlenku wapnia i pięciotlenku fosforu.  Jedna z ich zalet, to udowodniony stymulujący wpływ na mineralizację  powierzchni zębiny.

Czy szkło bioaktywne odwraca proces demineralizacji szkliwa?

W literaturze tematu jest niewiele prac poświęconych efektywności szkła bioaktywnego w stymulowaniu remineralizacji. W tej roli skuteczne są preparaty zawierające sztuczne minerały hydroksyapatytowe. Celem ich działania jest wzmocnienie częściowo zniszczonych kryształów hydroksyapatytu, co odbywa się przez gromadzenie i wbudowanie jonów wapnia i fosforanu. Także badania skuteczności tego działania nie dały do tej pory jednoznacznych wyników. 

Stąd pomysł szwajcarskiego zespołu naukowców z Clinic of Conservative and Preventive Dentistry, Center of Dental Medicine, University of Zurich, by zbadać, na ile efektywna jest niedawno wprowadzona na rynek pasta do zębów,  zawierająca mikrokrystaliczny hydroksyapatyt. 

Eksperyment sprawdzał  efekty działania na próchnicę trzech past do zębów:

 - z fluorem (Elmex 1400 ppm fluoru),
- dwóch różnych rodzajów bioaktywnego szkła (preparaty Actimins i Schott),
- pasty do zębów bez fluoru  zawierającej hydroksyapatyt (Karex).

Jako materiał do badań posłużyło 100 próbek szkliwa z zębów bydlęcych, które losowo podzielona na 5 grup (jedną z nich stanowiła grupa kontrolna traktowana tylko sztuczną śliną). Wszystkie próbki poddano działaniu żelu demineralizacyjnego przez 10 dni. Następnie przez  dni 28 pokrywano próbki szkliwa dwa razy dziennie (co 12 godzin) zawiesiną każdego rodzaju pasty do zębów lub sztuczną śliną. Po czym przez 60 sekund szczotkowano wykonując 15 ruchów szczoteczką. Efekty badano wykonując zdjęcia techniką mikroradiografii poprzecznej przed traktowaniem pastą do zębów i po 28 dniach eksperymentu. 

Klasyczna pasta z fluorem najskuteczniejsza 

Wniosek z badania płynie następujący: W warunkach remineralizacji in vitro szczotkowanie pastą do zębów z fluorem w stężeniu 1400 ppm  wywołało znacznie większą remineralizację w porównaniu do próbek traktowanych tylko sztuczną śliną. Pozostałe produkty - szkła bioaktywne i hydroksyapatyt -   było mniej skuteczne niż pasta z fluorem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH