PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy na podstawie badania stomatologicznego można zdiagnozować COVID-19?

Autor: nieck • Źródło: en
20-01-2021, 08:11
Czy na podstawie badania stomatologicznego można zdiagnozować COVID-19? Zmiany wyglądające jak opryszczka mogą świadczyć o infekcji SARS-CoV-2 (fot. pixabay)
Krwawienie z dziąseł i drobne rany w ogólnie zdrowej jamie ustnej u dwóch nastoletnich sióstr, były na tyle dziwnym objawem dla dentysty, że tylko na podstawie tych zmian zdiagnozował bezobjawowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2 podczas rutynowej wizyty dentystycznej.

Dr. Gary Bauman, prowadzi praktykę w Baltimore Center of Advanced Dentistry w Lutherville od 20 lat. Jego obie pacjentki (siostry w wieku 15 i 17 lat), miały higienę jamy ustnej na dobrym poziomie, zatem objawy w postaci krwawienia dziąseł i drobnych ranek na śluzówce były tym bardziej dziwne. Jedna z pacjentek miała też opryszczkę, którą ignorowała. Poza tym  dziewczyny nie miały żadnych innych objawów. Diagnozę dentysty - bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 - potwierdziły dodatnie wyniku testu, na który skierował obie pacjentki.

SARS-CoV-2 i zdrowie jamy ustnej
Do tej pory wykonano tylko kilka prac naukowych (na niewielką skalę), które wykazały związek między SARS-CoV-2 a owrzodzeniem i obrzękiem języka, wysypką w jamie ustnej, suchością i innymi objawami w rejonie jamy ustnej. Skoro  COVID-19 rozregulowuje układ odpornościowy pacjentów, pogarszając ich zdrowie ogólnoustrojowe i prawdopodobnie powodując przedłużone zaburzenia równowagi immunologicznej, to może to później prowadzić do wtórnych objawów w jamie ustnej. O postępach badań nad stomatologicznym aspektem pandemii informowaliśmy w kolejnych tekstach: 
W jaki sposób SARS-CoV-2 manifestuje się w jamie ustnej?
 - Suchość jamy ustnej jako pierwszy objaw COVID-19
-
 Owrzodzenie języka powiązane z COVID-19
Zmiany śluzówki jamy ustnej objawem COVID-19

Ponadto, wielokrotnie dowiedziono, że jama ustna jest bogatym źródłem infekcji i transmisji nowego koronawirusa. A co się z tym wiąże - higieniczne zwyczaje współmieszkańców, to jeden z ważnych elementów mogących ograniczać rozprzestrzenianie się epidemii.

Cała rodzina z bezobjawowym COVID-19
Po otrzymaniu pozytywnych wyników nastolatek, ich rodzina przeszła testy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. U wszystkich wyniki także były pozytywne, niektóre osoby miały również nietypowe zmiany w obrębie jamy ustnej.

Próbki pobrane z rejonu zmian w jamie ustnej zostały wysłane do laboratorium w celu ustalenia, czy wywołała je infekcja herpeswirusem. Okazało się, że nie wywołał ich wirus opryszczki.

Zmiany te zagoiły się i zniknęły po dziesięciu dniach od pierwszej wizyty w gabinecie Garego Baumana.

- Mamy bezobjawowe przypadki COVID-19. Co prawda ruszyły już szczepienia chroniące przed infekcją koronawirusem, ale my dentyści powinniśmy być czujni. Powinniśmy się martwić pacjentami, którzy praktycznie nie mają żadnych objawów i na tych zwracać szczególną uwagę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii, ostrzegał dentysta Gary Bauman.

Jego obserwacja i trafna diagnoza to także argument za tym, by dentyści byli szczepieni w pierwszej kolejności przeciwko COVID-19.

Więcej: DrBicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH