PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Czy miedź podbije serca stomatologów?

Autor: szaft • Źródło: szaft
08-01-2014, 11:07
Czy miedź podbije serca stomatologów? Czy miedź podbije serca stomatologów? (Fot. Wikipedia.org)
Coraz więcej placówek medycznych decyduje się na wykorzystywanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej, aby lepiej chronić pacjentów przed zakażeniami i infekcjami.

Gabinet dr Cristiny Nobayashi w Sao Paulo (Brazylia) został wyposażony w klamki i okucia drzwiowe, szuflady i uchwyty lampy stomatologicznej z miedzi, która dezaktywuje bakterie, wirusy i grzyby osiadające na jej powierzchni.

Jak to działa? Miedź jest materiałem o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, co oznacza, że ze swojej powierzchni skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i grzyby, chroniąc w ten sposób przed chorobami zakaźnymi (80 proc. chorób zakaźnych jest przenoszonych przez dotyk).

Liczne badania laboratoryjne i próby kliniczne potwierdzają skuteczność miedzi w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Badania sugerują, że miedź wpływa na bakterie dwuetapowo: pierwszy to bezpośrednia interakcja między powierzchnią a zewnętrzną błoną bakterii, co powoduje rozpad tej ostatniej. Drugi etap dotyczy otworów w zewnętrznej błonie bakterii, przez które komórki tracą naturalne składniki odżywcze i wodę, powodując ogólne osłabienie.

Samoistną aktywność biologiczną miedzi przejawia także wiele jej stopów w tym mosiądz i brąz, które są wspólnie określane terminem "miedź przeciwdrobnoustrojowa". Produkty takie dostępne są w całej palecie kolorów od złotego, poprzez brąz do odcieni srebra przypominających stal nierdzewną.

Właściciel gabinetu z Sao Paulo, nie jest jedynym, który wykorzystuje miedź. Na podobne rozwiązania zdecydowały się placówki w Holandii i RPA.

- Sepsa jest główną przyczyną niepowodzenia zabiegów wszczepienia implantów zębowych i sporej liczby komplikacji spotykanych w praktyce chirurgii i implantologii stomatologicznej - mówi dr Anton Scheepers z Alberton w Republice Południowej Afryki. - Zainstalowaliśmy strategicznie rozmieszczone powierzchnie do pracy oraz tacki na instrumenty i jesteśmy nimi zachwyceni. Dodatkową korzyścią jest przyjemność płynąca z ich estetycznego wyglądu - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH