PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy istnieje higiena jamy ustnej w wersji eko?

ms
09-10-2020, 10:24
Czy istnieje higiena jamy ustnej w wersji eko? Eko higiena jamy ustnej (foto: archiwum)
Eko kosmetyki do higieny jamy ustnej są coraz popularniejsze. Jak ten trend ocenia lekarz dentysta?

Trend eko rośnie w siłę
Coraz więcej Polaków stawia na pielęgnację, która czerpie z natury. Z większą śmiałością niż kiedyś wybieramy kosmetyki i akcesoria do higieny jamy ustnej o naturalnym składzie oraz wykonane z naturalnych materiałów, w duchu zero waste lub less waste, które pozwalają minimalizować ilość odpadów. 

Dlaczego to takie ważne? Tubka po paście do zębów jest jednym z najczęściej występujących rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych, których nie można poddać recyklingowi. Skutek? Każdego roku na całym świecie nawet 1,5 miliarda plastikowych tubek po paście do zębów trafia na wysypiska śmieci, a ich rozkład może potrać od 500 do 700 lat. Odpady trafiają też do lasów, rzek, mórz i oceanów. Finalnie taka tubka przeżyje więc człowieka, który jej używa – i to wielokrotnie.

Z plastiku produkowane są nie tylko opakowania, niektóre pasty do zębów zawierają również plastik pod postacią mikrokulek z polietylenu, które wraz ze ściekami trafiają do środowiska. Z tego względu coraz więcej producentów proponuje zamienniki, produkty biodegradowalne lub wielokrotnego użytku, dzięki którym możemy do minimum ograniczyć ilość tworzyw sztucznych w naszej łazience.

Rozgryzasz tabletki i myjesz
Co zamiast pasty w tubce? Dziś w internecie znajdziemy nie tylko receptury na pasty do zębów „domowej roboty”, ale także innowacyjne tabletki do mycia zębów jako alternatywa dla tradycyjnej pasty. Producenci zapewniają, że taki produkt jest równie skuteczny, a pozbawiony mikroplastiku, konserwantów i syntetycznych dodatków, m.in. SLS czy gliceryny.

Ich działanie jest łagodne dla zębów i dziąseł. W składzie pastylek są naturalne, organiczne składniki np. przeciwpróchniczy ksylitol, stewia, szałwia, olejek kokosowy, krzemionki, węgiel aktywny czy olejki eteryczne. Występują zarówno opcje bez fluoru, jak i z jego dodatkiem.

- Tabletki do mycia zębów sprzedawane są zazwyczaj w szklanych, wielorazowych słoiczkach, biodegradowalnych papierowych opakowaniach lub takich pochodzących z recyklingu, co czyni je bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą. Wiele z nich posiada także specjalne eko certyfikaty, informację o nietestowaniu na zwierzętach i wegańskiej formule - mówi Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent w Warszawie.

Za ich popularnością wśród gwiazd Instagrama czy blogerek beauty stoi nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także niecodzienne działanie. Jak je stosować? Wystarczy rozgryźć tabletkę, żuć do rozpuszczenia, zwilżyć szczoteczkę i przystąpić do mycia zębów. Następnie wypluć i wypłukać usta wodą.

POLECAMY W SERWISACH