PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentyści trafnie rozpoznają strach pacjenta przed leczeniem?

Autor: nieck • Źródło: en
03-10-2019, 12:20
Czy dentyści trafnie rozpoznają strach pacjenta przed leczeniem? Najtrafniej dentofobię rozpoznają dentyści z najdłuższym stażem pracy (fot. pixabay)
Z badania prowadzonego wśród szwedzkich dentystów okazało się, że niezbyt trafnie potrafili określić poziomu lęku pacjentów.

Dentofobia  to wyzwanie, z którym raz po raz musi się uporać każdy dentysta. W sondażach nawet do 75 proc. stomatologów zgłasza, że mają przypadki kiedy nie mogą udzielić odpowiedniej opieki stomatologicznej pacjentowi, który panicznie boi się leczenia

W badaniu prowadzonym przez Karolinska Institute, wzięło udział 104 pracowników z 24 szwedzkich publicznych klinik stomatologicznych - dentystów, higienistek i asystentek stomatologicznych. Okazuje się, że lekarze oceniają lęk pacjenta na dużo słabszy, niż sami pacjenci.

Przebadano także  1 128 dorosłych pacjentów, których proszono o ocenę odczuwanego przez nich lęku przed dentystą podczas rutynowego badania. W tym celu stosowano Modified Dental Anxiety Scale oraz wizualną skalę analogową. Pracownicy gabinetu byli proszeni o ocenę poziomu lęku po zakończonym badaniu, i w ich wypadku także stosowano wizualną skalę analogową.

Po przeanalizowaniu uzyskanych w ten sposób wyników stwierdzono umiarkowaną korelację między oceną wykonaną przez klinicystów i przez pacjentów. A zdecydowanie rozbieżne były oceny poziomu lęku w przypadku pacjentów, u których dentofobia była najsilniejsza.

Wyjątkiem od reguły wydają się być starsi dentyści oraz starsi pacjenci, w tej grupie wiekowej korelacja ocen intensywności lęku była najbardziej zbliżona.

- Dentyści mogliby rozważyć badanie lęku u pacjentów za pomocą wizualnej skali analogowej w swojej codziennej praktyce. A kiedy to badanie wskaże wysoki poziom lęku, rekomendujemy zastosowanie dokładniejszego kwestionariusza, rozmowę z pacjentem na temat jego niepokoju oraz poszukanie wsparcia psychologicznego, pisze dr Markus Höglund, autor pracy.

Więcej: European Journal of Oral Sciences 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   dentofobia   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH