PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Czy dentofobia jest uwzględniana w planie leczenia?

Autor: nieck • Źródło: en
09-05-2019, 11:14
Czy dentofobia jest uwzględniana w planie leczenia? Leczenie pacjenta z dentofobią powinno zawierać zabiegi profilaktyki przy każdej nadarzającej się okazji (fot. pixabay)
Co drugi pacjent  przyznaje, że odczuwa niepokój przed wizytą u dentysty, ale jeden na dziesięciu cierpi na paniczny lęk przed leczeniem zębów, co oznacza że za wszelką cenę unika leczenia stomatologiczne dopóki jest to możliwe.

Unikanie leczenia u dentysty nie wpływa dobrze na stan uzębienia dentofobów, a jak stwierdzono niejednokrotnie w pracach badawczych osoby chorobliwie obawiające się leczenia stomatologicznego mają znacznie gorszy stan jamy ustnej niż pacjenci, którzy nie mają dentofobii. Nierzadko zabiegiem, który trzeba u nich wykonać jest ekstrakcja zęba.

Do eksperymentu zaproszono 79 dentystów, by stworzyli plan leczenia dla dwóch wirutualnych pacjentów, jednego wymagającego jedynie prostych zabiegów i drugiego z o wiele bardziej złożonymi potrzebami. W każdym przypadku należało ułożyć plan leczenia dla pacjenta z dentofobią i bez dentofobii. Zmienne w takim planie stanowiły: częstotliwość wizyt i takich zabiegów jak leczenie periodontologiczne, zabiegi higienizacyjne, robienie wypełnień, leczenie kanałowe, ekstrakcje, wykonywanie koron, mostów i protez.

Okazuje się, że na tworzone plany leczenie miały wpływ jedynie potrzeby pacjenta, a nie fakt czy jest to osoba z dentofobią, czy wolna od lęku przed dentystą.

- By realizować skutedczną opiekę stomatologiczną w stosunku do pacjentów z dentofobią, niezwykle ważne jest częste wykonywanie zabiegów profilaktycznych, właściwie przy każdej nadarzającej się okazji powinny być one brane pod uwagę, mówi dr Ellie Heidari, kierująca badaniem.

- Kolejny ważny składnik terapii to zadbanie, by pacjenci z fobią mieli dostęp do terapii behawioralnej, która skutecznie łagodzi lęk. Istnienie dentofobii nie powinno stanowić bariery uniemożliwiającej leczenie zachowawcze, ale też i pełną profilaktykę podkreśla psycholog zaangażowany we współpracę ze stomatologami dr  Tim Newton.

Więcej:  British Dental Journal.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   dentofobia   badania naukowe   plan leczenia  

POLECAMY W SERWISACH