
- W skali świata na paniczny lęk przed leczeniem stomatologicznym cierpi 4-30 proc. osób.
- Przyczyn fobii jest kilka: pacjent boi się bólu, zastrzyków, znieczulenia oraz utraty kontroli nad sytuacją.
- W zależności od placówki medycznej możliwości pomocy osobom z dentofobią jest kilka.
- Udowodniono zmniejszenie lęku po zabiegach akupunktury.
Dentofobia skutecznie utrudnia, osobom nią dotkniętym, korzystanie z opieki stomatologicznej. Nawet gdy taki pacjent pojawi się już w gabinecie dentysty (a najczęściej sprowadza go ból), to często nie kończy leczenia.
Badacze, zgłębiający ten problem, starają się znaleźć sposoby, które pomogą opanować dentofobię u seniorów. Sprawdzają na ile uświadamianie różnych kwestii związanych z tą fobią pomaga pacjentom, którzy muszą przejść ekstrakcję zatrzymanych zębów trzecich trzonowych. Badają, jak kształtuje się lęk przed wizytą u dentysty przed i po zabiegu usuwania zęba oraz w jakim stopniu obawy wiążą się z bólem (czy dyskomfortem) powodowanym przez procedury stomatologiczne.
Z jakiej pomocy może skorzystać pacjent cierpiący na dentofobię
Aktualnie stosowane metody na obniżenie poziomu lęku stomatologicznego:
- znieczulenie lub sedacja,
- techniki relaksacyjne,
- biofeedback,
- hipnoterapia,
- akupunktura,
- terapia poznawczo-behawioralna,
- techniki zarządzania zachowaniem,
- systematyczna desensytyzacja lub terapia ekspozycyjna,
- rozproszenie uwagi,
- poprawa kontroli,
- pozytywne wzmocnienie i wspomagane komputerowo uczenie się relaksacyjne.
Skuteczność akupunktury była analizowana przez międzynarodowy zespół badaczy na podstawie wyników 59 prac naukowych w języku angielskim i 68 badań opublikowanych w języku chińskim. Szczegółowa analiza ograniczyła liczbę prac do sześciu (z 800 uczestnikami), tylko dwie z nich zawierały dane do metaanalizy z ciągłymi pomiarami lęku po zastosowaniu akupunktury.
Naukowcy dowodzą, że akupunktura zmniejsza lęk przed dentystą o 10 proc.
W tych dwóch badaniach zastosowano 80-punktową skalę oceniającą poziom i cechy lęku. Na tej podstawie porównano odczucia osób po leczeniu stomatologicznym, które otrzymały akupunkturę i osób z grupy kontrolnej (nie przechodziły akupunktury). W obu pracach redukcja w ocenie niepokoju przekraczała 8 pkt, co w tej skali uznaje się za klinicznie znaczące zmniejszenie lęku.
Redukcję dentofobii na podobnym poziomie wykazano także dla terapii poznawczo-behawioralnej. Naukowcy wskazują, że potrzebne są większe randomizowane badania skuteczności akupunktury. Powinno się przeanalizować doświadczanie lęku w trzech różnych momentach:
- przed zastosowaniem akupunktury,
- po zabiegu akupunktury, ale przed leczeniem stomatologicznym,
- po leczeniu stomatologicznym.
Badacze wskazują, że akupunktura może być tanią metodą walki z lękiem przed leczeniem zębów i łatwym sposobem na poprawę jakości życia pacjentów cierpiących na dentofobię.
Komentarze