• Nawyki, takie jak picie alkoholu, palenie, wybory żywieniowe i poziom stresu, mają ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej.
  • Jak bardzo ludzie są tego świadomi badano w ankiecie, na którą odpowiedziało ponad 5,5 tys. Amerykanów.
  • Niektórzy są przekonani, że alkohol jest zdrowszy dla zębów niż Coca-Cola, byli i tacy, dla których główny problem powodowany przez papierosy, to przebarwienia zębów.

Ankieta przygotowana przez amerykańską platformę DentaVox zawierała pytania o różnego typu aspekty zdrowia jamy ustnej. W sondażu wzięło udział 5,5 tys. osób.

Odpowiedzi nie zawsze były trafne, zwłaszcza jeśli chodziło o wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie zębów i dziąseł.

Respondenci ankiety – dokładnie 82 proc. – poprawnie wskazywali, że picie alkoholu może powodować suchość w ustach. Jednak aż jedna trzecia uczestników ankiety uważała, że ​​alkohol jest lepszy dla zębów niż Coca-Cola, gdyż  ma mniej cukru. Co nie jest prawdą, bo wiele napojów alkoholowych zawiera więcej cukru niż Coca-Cola.

Alkohol uszkadza zęby, ponieważ powoduje odwodnienie jamy ustnej,  przebarwienia zębów i  zwiększa poziom kwasowości. 

Kolejny mit związanym z alkoholem, to przekonanie wyrażone przez co piątego ankietowanego, że alkohol zabija bakterie, a tym samym eliminuje płytkę nazębną.

Palenie tytoniu nie powoduje tylko żółknięcia zębów, jest o wiele groźniejsze dla zdrowia jamy ustnej

Jeśli chodzi o inny nawyk – palenie papierosów – i jego wpływ na zdrowie jamy ustnej, to co trzecia osoba twierdziła, że ​​jedynym problemem z nim związanym jest żółknięcie zębów. Tymczasem palacze papierosów są trzy do sześciu razy bardziej narażeni na rozwój chorób dziąseł niż osoby niepalące, a używanie e-papierosów może także prowadzić do chorób dziąseł, o czym mało kto wie. Obszernie o tym problemie informowaliśmy w tekście E-papierosy zagrożenie dla zębów i dziąseł.

Niemal wszyscy, bo aż 93 proc. uczestników  sondażu prawidłowo wskazało, że palenie może prowadzić do raka jamy ustnej. 

Wysoki poziom stresu może powodować zgrzytanie zębami, o czym wiedziało ponad 80  proc. respondentów. 

Duża wiedza na temat zdrowia jamy ustnej i żywności

Owoce i warzywa bogate w błonnik chronią przed próchnicą, o czym wiedziało około 80 proc. uczestników ankiety. Kolejne 72 proc. osób prawidłowo podkreślało, że picie dużej ilości płynów jest dobre dla zębów. Jednak mniej niż połowa uczestników badania  orientowała, że pozostałości ​​czekolady łatwiej zmyć z  zębów niż lepkie cukierki.

Warto jednak rozmawiać z pacjentami na ten temat i wyjaśniać w jaki sposób picie wystarczającej ilości płynów zapobiega problemom, takim jak nieświeży oddech, problemy z dziąsłami i próchnica. Nie każdy wie, że płyn (najlepiej woda) rozcieńcza bakterie pozostające w ustach po jedzeniu i piciu soków.