PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czego pacjenci nie wiedzą o fluorze w pastach do zębów

Autor: miro • Źródło: ms
21-10-2020, 09:45
Czego pacjenci nie wiedzą o fluorze w pastach do zębów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Czy stosowanie pasty do zębów z fluorem może szkodzić? Czy pasta do zębów ponosi winę za fluorozę i nagromadzenie się nadmiaru fluoru w organizmie? Nie dla wszystkich jeszcze są to proste pytania z prostą odpowiedzią. Wiedzę o fluorze przekazuje tym razem  Romana Markiewicz-Piotrowska z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Białe plamki na zębach problemem
Jeśli pojawią się na zębach białokredowe lub brunatne plamki czy pasma, warto wiedzieć, że przyczyną tych zmian może być nadmiar fluoru zgromadzony w organizmie. Do czego może to doprowadzić i czy rzeczywiście problem nadmiaru fluoru tkwi w paście do zębów?

Fluor – tak, ale
Fluor jest niezbędny dla organizmu, gdyż odgrywa ważną rolę w procesie budowy kości i zębów. W szczególności jest istotny w momencie wyżynania zębów, gdyż przyjmowany wraz z pożywieniem przyspiesza mineralizację szkliwa. Wywiera wpływ na jego kształtowanie oraz twardość i odporność. Fluor pełni również niebagatelną funkcję w walce z bakteriami gromadzącymi się w jamie ustnej. Ma on właściwości bakteriobójcze, nie pozwalając mikroorganizmom na namnażanie oraz przetwarzanie cukrów w kwasy.

Jednak nie wszystkie właściwości fluoru są zbawienne, a problem zaczyna się gdy w organizmie nagromadzi się jego nadmierna ilość. Wówczas może dojść do różnych komplikacji i stanów chorobowych, na przykład takich, jak fluoroza.

Fluoroza – czy to wina pasty do zębów?
Długotrwałe przekroczenie norm przyjmowania fluoru skutkuje zwykle fluorozą, czyli chorobą która dotyka kości, w tym zęby. Główne źródło nieprawidłowości stanowi zwykle jego nadmiar w spożywanych pokarmach i wodzie, co często jest związane z zanieczyszczeniem środowiska lub jeszcze do niedawna mogło być spowodowane celowym fluorowaniem wody.

Sam fluor zawarty w paście do zębów i innych środkach do higieny jamy ustnej nie stwarza większego zagrożenia, chyba że jest przysłowiową kropką na „i", powiększając już jego nadmiar pochodzący ze spożywanych pokarmów i napojów.

Fluoroza może zatem wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W tej pierwszej grupie występuje jako choroba na etapie rozwojowym, gdy podczas wykształcania się zębów stałych przyjmowanie fluoru jest ponadnormatywne. Z kolei u dorosłych jest efektem spożywania nadmiaru związków fluoru przez długi okres.

W czym mogą występować duże dawki fluoru? Na przykład w czarnej herbacie, rybach, roślinach strączkowych, brokułach czy szpinaku. Czy powinno się unikać tych produktów? Jak najbardziej nie. Należy przede wszystkim pamiętać o równowadze i zachowaniu umiaru. Kiedy zatem trzeba się niepokoić albo podejrzewać, że pojawiła się fluoroza?

Białe plamki – zwiastun problemów
- U dorosłych, zdaniem badaczy, na fluorozę najbardziej narażone są zęby przedtrzonowe, drugie trzonowe, sieczne górne i kły. Fluoroza, tak jak każda choroba, ma różne stadia zaawansowania.

SŁOWA KLUCZOWE
fluor   fluoryzacja   Romana Markiewicz  

POLECAMY W SERWISACH