PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czarne pasty do zębów ścierają szkliwo? Ocena ekspertki

Autor: miro • Źródło: mat. pras.
15-12-2022, 13:33
Czarne pasty do zębów ścierają szkliwo? Ocena ekspertki Lek. dent. Monika Stachowicz Periodent Fot. mat. pras
Najważniejszą cechą węgla aktywnego jest zdolność wiązania do powierzchni cząsteczek różnych związków, np. toksyn, ale też bakterii i wirusów. Jednak nie ta jego właściwość jest wykorzystywana w stomatologii.
  • Węgiel aktywny pod postacią proszku ma dużo większą abrazyjność niż dodany do pasty, a więc z większą siłą oddziałuje także na szkliwo
  • Stan szkliwa mogą pogorszyć tzw. domowe sposoby, jak pasta do zębów z dodatkiem sody oczyszczonej, soli gruboziarnistej, czy węgla aktywnego przeznaczonego do leczenia zatruć pokarmowych 
  • Pasty do zębów z węglem aktywnym, choć zawierają składniki antybakteryjne, to nie zabezpieczają szkliwa przed kwasami, a to właśnie one są największym zagrożeniem dla zębów 

W medycynie pierwotnym przeznaczeniem węgla aktywnego było leczenie zatruć. Poza tym jest on wszechobecny w otoczeniu: wykorzystuje się go przy uzdatnianiu wody i powietrza. Filtry z jego zawartością znajdziemy zarówno w odkurzaczu, dzbanku filtrującym, domowej klimatyzacji, jak i w samochodzie.

Działanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny jest uzyskiwany przy użyciu wysokiej temperatury z pyłu węglowego, ale też drewna, łupin kokosowych, bambusa, torfu i innych materiałów o wysokiej zawartości tego pierwiastka. W procesie aktywacji cząsteczki węgla stają się bardziej nieregularne i porowate, przez co ich powierzchnia zwiększa się nawet kilkaset razy. Do wyobraźni przemawiają liczby: tylko 7 gramów węgla aktywnego ma powierzchnię równą powierzchni boiska piłkarskiego, czyli aż 7000 mkw. 

Najważniejszą jego cechą jest tzw. adsorpcja, czyli zdolność wiązania do powierzchni cząsteczek różnych związków, np. toksyn, ale też bakterii i wirusów. Jednak nie ta jego właściwość jest wykorzystywana w stomatologii.

Po co węgiel w paście do zębów?

Węgiel aktywny stał się jednym z chętniej wykorzystywanych składników zarówno w produktach kosmetycznych, jak i tych przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Znajdziemy go więc i w pastach do zębów, i w płukankach, także w tabletkach, a nawet w formie proszku do mycia zębów. Na tym pomysłowość producentów się nie kończy, bo ulokowali go też we... włóknach szczoteczek do mycia zębów.

POLECAMY W SERWISACH