PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czarna pasta do zębów z elektryczną szczoteczką, czy to dobry wybór

Autor: Ewa Nieckuła • Źródło: en
06-05-2022, 07:50
Czarna pasta do zębów z elektryczną szczoteczką, czy to dobry wybór Czarna pasta do zębów jest reklamowana jako wybielająca Fot. Shutterstock
Gdy erozja lub inne czynniki zniszczyły już nieco powierzchnię zębów, należy je traktować delikatnie i nie stosować past z węglem aktywnym.
  • Pasty do zębów z węglem aktywowanym i szczoteczki elektryczne - czy to korzystny „związek”?
  • Co wynika z pracy naukowców porównujących działanie past do zębów z węglem aktywnym i pastami tradycyjnymi?
  • Jakich past nie powinny używać osoby starsze?

Dlaczego naukowcy krytykują czarne pasty do zębów? 

Oferta produktów do utrzymania higieny jamy ustnej jest bardzo bogata. Marketing szczoteczek ale i past do zębów wyznacza mody, wpierane przez znanych influencerów.  Aktualnie "na topie"  są pasty do zębów z węglem aktywnym i szczoteczki elektryczne. Producenci czarnych past do zębów reklamują ich działanie wybielające (usuwają przebarwienia szkliwa), które można uzyskać systematycznie je stosując. Jednak brakuje dowodów naukowych popierających te twierdzenia. Faktem jest, że zwiększone ścieranie może odgrywać rolę w usuwaniu przebarwień, co niestety również oznacza niepożądane ścieranie tkanki zęba.

Naukowcy krytykują czarne pasty do zębów, ponieważ często nie zawierają fluoru , mają nieudowodniony efekt wybielania  i mogą nadmiernie ścierać szkliwo oraz zębinę. To na dłuższą metę potencjalny wzrost ryzyka próchnicy, recesji dziąseł oraz ścierania powierzchni zębów, podkreślają badacze. 

Czarna pasta do zębów przebadana. Czy węgiel aktywny jest dobry?

W Department of Prosthetic Dentistry and Biomedical Materials Science, Hannover Medical School, w Niemczech, przeprowadzono badanie wpływu na zęby czterech różnych past do zębów stosowanych razem  z elektrycznymi szczoteczkami do zębów. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy rzeczywiście pasty do zębów z węglem aktywnym mają znacznie wyższą ścieralność niż białe pasty do zębów. Jeśli tak, to czy jest to spowodowane zawartością węgla?

Badano wpływ na zębinę:
- samej wody dejonizowanej
- pasty do zębów bez węgla aktywnego o niskim współczynniku ścieralności  Sensodyne ProSchmelz (GlaxoSmithKline)
-  past do zębów z węglem Curaprox Black is White (Curaden);
- Blackwood (Splat);
- Prokudent Black Brilliant (Rossmann).

Ludzkie zęby (z miejscowo usuniętym szkliwem i odsłoniętą zębiną)  były szczotkowane przez 4 godziny rotacyjną szczoteczką elektryczną (Oral-B CrossAction, Procter&Gamble), w taki sposób, by uzyskać efekt codziennego szczotkowania  dwa razy dziennie po dwie minuty przez 4 lata. 

Uwaga na czarną pastę i szczoteczkę elektryczną

Okazało się, że najbardziej ścierała zębinę pasta Blackwood. Pozostałe nie różniły się między sobą, ani nawet nie stwierdzono różnic między pastami z węglem aktywnym i pastą tradycyjną.

Jak podkreślają badacze, oprócz właściwości ściernych pasty do zębów, liczy się także wybór szczoteczki. Z prowadzonych do tej pory porównań wynika, że przy takim samym czasie i nacisku podczas szczotkowania szczoteczki elektryczne ścierają 3-5 krotnie więcej szkliwa i 3-6 krotnie więcej zębiny niż manualne.  Należy to wziąć pod uwagę, jeśli zęby są już zniszczone na przykład przez wiek.
 
Praca ukazała się w Dentistry Journal.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH