PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cukrzyca osłabia zęby. Wiadomo już dlaczego. Badania naukowe

Autor: nieck • Źródło: en
01-06-2022, 16:25
Cukrzyca osłabia zęby. Wiadomo już dlaczego. Badania naukowe Cukrzyca osłabia szkliwo i zębinę Fot. Shutterstock
Pacjent z cukrzycą to pacjent mający większe kłopoty z zębami. Częściej musi leczyć próchnicę. Naukowcy odkryli, co sprawia, że  takie osoby mają słabsze szkliwo i zęby szybciej im "się psują".
  • Naukowcy badali wpływ cukrzycy typu 1 na twardość szkliwa i zębiny
  • W badaniu na gryzoniach laboratoryjnych zmiany w twardości pojawiały się już po 3 miesiącach rozwoju choroby
  • Osoby z cukrzycą typu 1 i 2 są podatne na próchnicę. Co powodowane jest zmniejszoną wytrzymałością i trwałością szkliwa oraz znajdującej się pod nim zębiny?

Cukrzyca. Choroba jamy ustnej także

Cukrzyca oddziałuje na wszystkie tkanki i narządy w organizmie. Powiązania tej choroby metabolicznej i chorób przyzębia, ale i innych tkanek jamy ustnej są  szczegółowo badane.  Dawkę nowej wiedzy na ten temat wnosi praca naukowców z Rutgers School of Dental Medicine, w Stanach Zjednoczonych.

Wiadomo, że  pacjenci z cukrzycą  są bardziej podatni na infekcje jamy ustnej, utratę zębów i wyższy odsetek próchnicy.

Hiperglikemia i cukrzyca mogą negatywnie wpływać na szybkość przepływu i skład śliny oraz powodować zmiany w szkliwie. U osób z cukrzycą obserwowano również zmiany w miazdze zębiny, np  wolniejsze gojenie się ran z powodu  wywoływanego przez chorobę stanu zapalnego.

Myszy z cukrzycą. Szkliwo osłabione już po 3 miesiącach 

Naukowcy wywołali cukrzycę typu I u 35 myszy. W ciągu 28 tygodni, stosując twardościomierz Vickersa, porównywali zęby chorych gryzoni i zdrowych z grupy kontrolnej. Postanowili zbadać twardość jako jedną z naturalnych właściwości mechanicznych zębów, które umożliwiają  pełnienie różnych funkcji, takich jak nacinanie, szarpanie i rozdrabnianie pokarmu podczas jedzenia. Liczą się również w kontekście podatności zęba na proces próchnicy.

Na początku eksperymentu wskazania twardościomierza były podobne dla obu grup. Jednak szkliwo zębów myszy chorych na cukrzycę stopniowo stawało się coraz bardziej miękkie - różnicę zaobserwowano po 12 tygodniach. Po pół roku trwania badania nawet zębina gryzoni z cukrzycą była o wiele mniej twarda niż u  myszy zdrowych. 

- Od dawna obserwujemy podwyższone wskaźniki powstawania ubytków i utraty zębów u pacjentów z cukrzycą i od dawna wiemy, że efekty leczenia próchnicy, czyli wypełnienia, nie są tak trwałe jak u osób zdrowych, powiedział dr Mohammad Ali Saghiri, ekspert w dziedzinie stomatologii zachowawczej w Rutgers School of Dental Medicine.

Brak leczenia, które ochroni zęby przed wpływem cukrzycy

To kolejne badanie prowadzone przez dr Saghiri i jego zespół, którego celem jest wyjaśnienie mechanizmu zmian wywoływanych przez cukrzycę. Zrozumienie sposobu w jaki cukrzyca wpływa na zdrowie zębów pozwoli opracować metody leczenia, które będą przeciwdziałały  jej negatywnym skutkom w jamie ustnej.

- To mój szczególny cel, ponieważ populacja osób z cukrzycą nadal szybko rośnie. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na leczenie, które pozwoli pacjentom zachować zdrowe zęby. Do tej pory nie prowadzono prac w tym kierunku, powiedział Saghiri.

Wcześniejsze badania ujawniły, że osoby z obydwoma typami cukrzycy mają znacznie podwyższone wskaźniki większości problemów ze zdrowiem jamy ustnej, zarówno zębów, jak i otaczających je tkanek miękkich. Dr Saghiri  wykazał również, że cukrzyca może zakłócać naturalny proces remineralizacji szkliwa.  

Badania opisuje Archives of Oral Biology.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   cukrzyca   szkliwo   wypełnienie stałe  

POLECAMY W SERWISACH