PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cukrzyca. Groźna dla zębów i dziąseł. Jak zapobiegać problemom

Autor: nieck • Źródło: en
09-07-2022, 16:30
Cukrzyca. Groźna dla zębów i dziąseł. Jak zapobiegać problemom Osoby chore na cukrzycę są bardziej podatne na infekcje jamy ustnej oraz utratę zębów Fot. Shutterstock
Szybko rośnie populacja osób z cukrzycą. Ta choroba działa niszcząco także na zęby i dziąsła. Można jednak zachować zdrowie jamy ustnej, pomimo cukrzycy.
 • Liczba osób chorych na cukrzycę stale rośnie  i w ciągu 20 lat osiągnie blisko 642 mln, według ostatnich szacunków IDF
 • Zarówno w przypadku cukrzycy typu 1 jak i cukrzycy typu 2, kluczowe jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Im wyższy poziom cukru we krwi, tym większe ryzyko chorób stomatologicznych
 • U diabetyków rośnie predyspozycja do drożdżycy jamy ustnej, a także suchości jamy ustnej, która prowadzi m.in. do owrzodzeń. Niedobór śliny przyspiesza także rozwój próchnicy

Z czym zmaga się pacjent chory na cukrzycę

Cukrzyca oddziałuje na wszystkie tkanki i narządy w organizmie, w tym także na zęby i dziąsła. Jednak zdrowie jamy ustnej w bardzo dużym stopniu zależy od chorego. Zarówno w przypadku cukrzycy typu 1 jak i  cukrzycy typu 2, kluczowe jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Im jest on wyższy, tym większe ryzyko chorób stomatologicznych.  Niestety, ta choroba sprawia, że wiele schorzeń jamy ustnej ma zaostrzony przebieg, a ich leczenie jest o wiele trudniejsze i dłuższe.

Chore dziąsła. Problem powszedni osób z cukrzycą

Chorzy na cukrzycę zdecydowanie najczęściej cierpią  z powodu zapalenia przyzębia (nawet  do 68 proc. pacjentów) niż osoby bez choroby metabolicznej, podkreśla prof. ‪Miguel Á. González-Moles‬ ze School of Dentistry, University of Granada  w Hiszpanii.

Lista problemów stomatologicznych chorych na cukrzycę jest jednak znacznie dłuższa:

 •  zmiany w wydzielaniu śliny,
 • infekcje grzybicze jamy ustnej,
 • rak jamy ustnej
 • zmiany błony śluzowej ( leukoplakia   i liszaj płaski, które mogą stać się złośliwe) 
 • próchnica zębów,
 • zespół pieczenia jamy ustnej,
 • zmienionego  odczuwanie smaku,
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • opóźnione gojenie się ran.

Wszystkie te zaburzenia mogą prowadzić do poważnych powikłań, które pogarszają stan zdrowia pacjentów z cukrzycą, wskazuje prof. González-Moles w pracy opublikowanej w Journal of Clinical Medicine.

 Przede wszystkim jednak infekcje dziąseł osłabiają zdolność organizmu do kontrolowania poziomu cukru we krwi i upośledzają działanie insuliny. Zatem choroby dziąseł i cukrzyca są ze sobą silnie powiązane.

Chory na cukrzycę. Częściej u dentysty niż pacjent zdrowy

Powiązania tej cukrzycy i chorób przyzębia, ale i innych tkanek jamy ustnej są szczegółowo badane. Z dociekań naukowych wynika, że jest to powodowane zmniejszoną wytrzymałością i trwałością szkliwa oraz znajdującej się pod nim zębiny. Nic więc dziwnego, że stomatolodzy obserwują,  podwyższone wskaźniki powstawania ubytków i utraty zębów u pacjentów z cukrzycą. Także trwałość wypełnień jest gorsza niż u osób zdrowych.

Hiperglikemia i cukrzyca mogą negatywnie wpływać na szybkość przepływu i skład śliny oraz powodować zmiany w szkliwie. U osób z cukrzycą obserwowano również wolniejsze gojenie się ran z powodu wywoływanego przez chorobę stanu zapalnego. 

Dlatego kontrolna wizyta u dentysty dwa razy w roku jest absolutnie niezbędna, by wszystkie nieprawidłowości wychwycić jak najwcześniej.

Chore dziąsła przy złej kontroli cukrzycy 

Sama cukrzyca jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób dziąseł aż dwu-trzykrotnie, zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą niedostatecznie wyrównaną metabolicznie.

Jednym z warunków zdrowych dziąseł jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.  Tyle że, jak wykazała ankieta prowadzona przez Diabetes-Dental Working Group, na Semmelweis University w Budapeszcie,  ​​ponad połowa chorych na cukrzycę nigdy nie używała nici dentystycznej. Jeszcze mniej uczestników badania używało szczoteczek międzyzębowych.

Chorzy na cukrzycę mieli najczęściej ograniczoną wiedzę na temat znaczenia higieny jamy ustnej i powikłań zdrowotnych związanych z cukrzycą.  Na przykład niemal co trzeci chory nie był u dentysty w ciągu roku (pomimo że odczuwał ból).

Z niewiedzy powstają też złe dla zębów nawyki u chorych na cukrzycę. Wśród ankietowanych przyznawało się do:

 • jedzenia ciast i ciastek - 80, 8 proc.
 • słodyczy i cukierków - 76, 2 proc.
 • picia lemoniady, coca-coli raz w tygodniu lub częściej - 31 proc.
 • słodzonej herbaty (29, 3 proc.) i kawy z cukrem (26, 4 proc.)

Niestety cukrzyca zmniejsza zdolność organizmu do walki z bakteriami. Dlategu u diabetyków szybciej gromadzi się płytka nazębna, jeśli regularnie  nie jest usuwana podczas codziennego szczotkowania i nitkowania, twardnieje i zamienia się w kamień, który gromadzi się także pod linią dziąseł. Dlatego poza domowym szczotkowaniem ważne są częste zabiegi higienizacji jamy ustnej, które dokładnie usuwają płytkę nazębną.

Walka o dobry poziom cukru we krwi. Walką o zdrowe zęby

Należy dokładnie monitorować poziom cukru we krwi i postępować zgodnie z instrukcjami lekarza, aby utrzymać go we właściwym zakresie. Im lepsza kontrola cukrzycy, tym mniejsze ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł i innych problemów z zębami.

Należy być szczególnie wyczulonym na wczesne oznaki choroby dziąseł i zgłaszać je lekarzowi dentyście ( takie jak zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie). Mówić trzeba również o wszelkich innych niepokojących oznakach i objawach, takich jak suchość w ustach czy ból w jamie ustnej.

Zdecydowanie należy porzucić palenie papierosów, bo te zwiększają ryzyko poważnych powikłań cukrzycy, w tym chorób dziąseł i ostatecznie utraty zębów. Kontrola cukrzycy to zobowiązanie na całe życie, ale w połączeniu z odpowiednią opieką stomatologiczną, pozwoli mieć zdrowe zęby i dziąsła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
cukrzyca   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH