• Osoby, stosujące cukierki ProDentim, nie będą musiały chodzić do dentysty, bo dzięki nim znikną problemy z uzębieniem i chorobami dziąseł
  • Czy suplement diety może odbudowywać szkliwo zębów i regenerować dziąsła?
  • Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) uważa, że nie ma podstaw klinicznych, aby wierzyć twierdzeniom o regenerujących właściwościach suplementów diety 

Teraz jestem pewna swojego uśmiechu. Uratowałam zęby i dziąsła. Ten nowy, rozpuszczający się cukierek rozpływa się w ustach i odbudowuje dziąsła i zęby — mówi jeden z postów "wdzięcznych użytkowników" systematycznie zamieszczanych na Facebooku od 23 lipca 2022 r.

Naturalna metoda odrastania zębów i dziąseł?

W tego typu postach opisano „naturalną metodę odrastania zębów i dziąseł”. Podobne posty udostępniane są na Tik Toku i Instagramie. Testujący twierdzą, że produkt wyeliminował potrzebę korzystania z leczenia stomatologicznego.  Wpisy zawierają link do prezentacji wideo na temat suplementu o nazwie ProDentim.

Protest ADA w sprawie reklamy suplementu diety

Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) nie ma podstaw klinicznych, aby wierzyć takim twierdzeniom.

Chociaż istnieją pewne dowody na to, że probiotyki mogą wchodzić w korzystne interakcje z komórkami jamy ustnej, to nigdy nie udowodniono ich wpływu na proces zastopowania, czy chociażby wyraźnego spowolnienia choroby dziąseł, nie mówiąc o odwróceniu destrukcji szkliwa zębów. - zakomunikowało ADA w oficjalnym stanowisku.

Reklamy zawierają twierdzenia, które nie są poparte dowodami. – przekonuje Instytut Naukowo - Badawczy ADA.

Instytut stwierdził, że suplement diety, nie może być wprowadzany do obrotu z wykorzystaniem określonych oświadczeń dotyczących jego wpływu na zdrowie. Można powiedzieć tylko, że suplementy „wspomagają” różne funkcje organizmu, zauważyła ADA.

Naukowcy krytykują kontrowersyjną reklamę  

Angelo Mariotti, przewodniczący periodontologii w Ohio State University College of Dentistry, powiedział AFP, że nie ma dowodów potwierdzających skuteczność ProDentim promowanego w reklamach.

Mariotti przekonywał, że prezentacja wideo założyciela firmy (otolaryngologa), nie zawiera odniesień do badań klinicznych realizowanych w oparciu o podwójnie ślepą próbę. To budzi wiele wątpliwości. 

- Reklama ProDentim tworzy wrażenie jakoby osoby stosujące cukierki nie musiały już chodzić do dentysty, a to jest kłamstwo. To bardzo niepokojące. Nie sądzę, aby ignorowanie zdrowia poprzez unikanie wizyt u dentysty było w najlepszym interesie publicznym. – dodał Mariotti.