• Dieta bogata w cukier może przyspieszać próchnicę zębów i choroby przyzębia
  • Jedna z hipotez zakłada, że w przypadku obu chorób jamy ustnej, podstawową przyczyną są procesy biochemiczne zachodzące w płytce nazębnej pod wpływem cukru
  • Nawet u bardzo młodych ludzi (18-19 lat) wysokie spożycie cukru korelowało z krwawieniem dziąseł, wykazało jedno z badań

Cukier w diecie. Szkodzi zdrowiu wszechstronnie

Jeszcze w latach 70. dwóch amerykańskich badaczy sugerowało, że dieta bogata w węglowodany może być powszechnym czynnikiem ryzyka zarówno chorób zębów, jak i chorób zapalnych, takich jak cukrzyca, otyłość i choroby serca. 

Obecnie nie ma już wątpliwości, że ​​choroby metaboliczne i kardiologiczne są związane z wysokim spożyciem cukru. Tyle że na razie naukowcy nie potrafią powiązać w tym kontekście próchnicy i zapalenia przyzębia. Na bazie obserwacji stworzono wspólną hipotezę dotyczącą rozwoju tych dwóch głównych chorób jamy ustnej.

Hipoteza wychodzi z założenia, że u podłoża problemów ze zdrowiem zębów i dziąseł leżą procesy biochemiczne, zachodzące w nalocie nazębnym, gdy dieta obfituje w cukier. 

Choroby przyzębia zaliczane są także do grupy chorób zapalnych, podobnie jak cukrzyca, otyłość czy choroby serca. Stąd potrzeba nadania zdrowym nawykom żywieniowym znacznie wyższego priorytetu, by systemy opieki zdrowotnej nie musiały pokrywać kosztów drogiego leczenia.

Rachunek za cukier. Już w młodym wieku

Szeroko zakrojone badanie nastolatków ( na grupie ponad 2,5 tys. osób) wykonano w Department of Pediatric Dentistry of Ribeirão Preto, University of São Paulo, w Brazylii.

Jak wykazano, wysokie spożycie cukru miało związek z chorobami przyzębia u nastolatków (18-19 lat), co potwierdza zintegrowaną hipotezę dotyczącą próchnicy zębów i chorób przyzębia.

W ocenie choroby przyzębia głównym kryterium były:

  • liczba zębów, których kieszonki krwawiły podczas sondowania,
  • głębokość kieszonek ( ≥ 4 mm) 
  • kliniczny poziom przyczepu łącznotkankowego  (≥ 4 mm). 

Zaawansowanie choroby przyzębia:

  • < 2 zęby dotknięte chorobą,
  • 2 do 3 zębów dotkniętych chorobą
  • ≥ 4 zęby dotknięte chorobą.

Na podstawie otrzymanych wyników  naukowcy ostrzegają, że jeśli co najmniej 10 proc.  dziennej dawki kalorii pochodzi z cukru dodawanego do żywności, to ryzyko choroby przyzębia znacznie wzrasta. Wysokie spożycie cukru wiązało się z ≥ 4 zębami dotkniętymi chorobą przyzębia.

Do podobnych wniosków doprowadziło także badanie prowadzone w Indiach na ponad 1,3 tys. pacjentów.