PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19: szybkie testy u dentysty normą?

Autor: miro • Źródło: ms
04-03-2021, 09:00
COVID-19: szybkie testy u dentysty normą? Test na COVIID-19 u dentysty? (fot. unsplash)
Powszechne testy w gabinetach dentystycznych, które realizują ok. 200 mln wizyt rocznie, mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się COVID-19 – uważa Joel Strom, były prezes California State Dental Board i adiunkt w Forsyth Institute w Cambridge (Massachusetts).

- Dentyści powinni wykonywać w gabinecie testy śliny pacjentów w kierunku COVID-19, aby pomóc w walce z wirusem – twierdzi Joel Strom.

Naukowcy z Instytutu Forsytha pracowali przez ostatni rok nad ulepszeniem metod testowania COVID-19 wykorzystujących ślinę. Wenyuan Shi, prezes i szef rady naukowej Forsyth powiedział, że ślina jest przydatna jako metoda testowania, ponieważ materiał do badania można wielokrotnie i łatwo uzyskiwać. Do pobierania próbek śliny nie są potrzebne żadne specjalne metody ani narzędzia, w przeciwieństwie do pobierania próbek przez wymazy z nosa.

Czytaj także: Koronawirus: testy ze śliny dobrą alternatywą

Istnieją pewne przeszkody w testowaniu na podstawie śliny, ponieważ znalezienie cząsteczki wirusa w próbce może być trudne.

W gabinecie dentystycznym metoda testowania wyglądałaby następująco: podczas wizyty pacjent splunąłby do fiolki, po krótkim czasie pojawiłby się wynik w kierunku COVID-19.

Forsyth opracowuje również inne metody testowania oparte na ślinie, w tym pasek specjalnego materiału, który zbierałby niewielkie ilości śliny z gruczołów ślinowych w jamie ustnej. Pobranie próbki za pomocą paska papieru przydałaby się osobom z zespołem Sjogrena, chorobą autoimmunologiczną, która powoduje suchość ust i oczu.

Strom powiedział, że istnieją pewne przeszkody, utrudniające rozpowszechnienie testów śliny w gabinetach dentystycznych, w tym przepisy rządowe. Poszczególne państwa prawdopodobnie musiałyby indywidualnie rozważyć, czy zezwolą dentystom na przeprowadzanie szybkich testów śliny - obecnie testy są ograniczone głównie do lekarzy, szpitali i placówek opiekuńczych.

- Korzyści, płynące z testów w gabinecie stomatologicznym sprawiają, że dentystów powinniśmy włączyć w powszechną diagnostykę – uważa - Strom.

Czytaj: także Koronawirus: testy ze śliny dobrą alternatywą

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   testy COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH