COVID-19 nieodwracalnie zmienił stomatologię

- Swoiste dla zakażenia SARS-CoV-2 zmiany w jamie ustnej to zaburzenia smaku oraz kserostomia, które mogą poprzedzać pojawienie się innych zmian klinicznych.
- Nową obserwacją kliniczną jest możliwość występowania u dzieci po przebyciu infekcji SARS-CoV-2 zespołu Kawasaki.
- Zależność między zapaleniem przyzębia a COVID-19 może być obustronna. Zakażenie SARS-CoV-2 może nasilić występowanie i przebieg zapalenia przyzębia, zaś zaawansowane zapalenie przyzębia może nasilić przebieg COVID-19 wraz z jego powikłaniami.
- Skuteczne antyseptyki względem SARS-CoV-2 to jodopowidon i czwartorzędowe zasady amoniowe.
- W pandemii pogarszają się prozdrowotne zachowania, co w dalszej perspektywie zaowocuje zwiększonymi problemami stomatologicznymi.
- Należy spodziewać się pogorszenia próchnicy, chorób przyzębia i nowotworów jamy ustnej. Trzeba podejmować wyzwania jakie stawia rzeczywistość i to dużo gorsza od tej z jaką mierzyliśmy się przed pandemią COVID - podkreślał prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, wygłaszając wykład - Zmiany w jamie ustnej w okresie zakażenia SARS-CoV2 i po jego przebyciu.
Prof. Konopka, kierujący Katedrą i Zakładem Periodontologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przedstawił stan wiedzy (na podstawie piśmiennictwa oraz dotychczasowych wspólnych obserwacji lekarzy zakaźnych i stomatologów z UM we Wrocławiu) na temat zmian na błonie śluzowej oraz w przyzębiu w okresach zakażenia SARS-CoV2 i po jego przebyciu.
Jak podkreślał na wstępie wystąpienia - stomatologia nigdy nie wróci do sytuacji z 2019 r. Dentyści muszą funkcjonować w zmienionych warunkach i uprawiać zawód zgodnie z regułami sztuki i zgodnie z najnowszą wiedzą.
COVID-19 i problemy ze zdrowiem jamy ustnej w świetle najnowszych badań
Wirus SARS-CoV-2 wnika do brodawek smakowych oraz ślinianek, istnieją także podejrzenia że jest obecny także w kieszonkach przyzębowych. W efekcie rozwoju infekcji pojawiają się różnego typu objawy w rejonie jamy ustnej. Do najpowszechniejszych należą zaburzenia smaku u ok. 50 proc. pacjentów (częściej u kobiet niż u mężczyzn), zaś całkowity brak smaku występuje u ok. 24 proc. osób zakażonych koronawirusem. Ten typ objawów utrzymuje się średnio przez 2 tygodnie, jednak zdarzają się też przypadki trwałego zaburzenia smaku.
Gdy patogen wirusowy wniknie do gruczołu ślinowego - powoduje zmiany zapalne i destrukcyjne. Obejmują one ślinianki przyuszne, podjęzykowe, podżuchwowe, które stają się rezerwuarem wirusa. Wg jednej z hipotez patogen niszczy komórki ACE2 (pęcherzyki i kanały wyprowadzające). Skutkiem tych zmian jest kserostomia, która występuje nawet u 32 -56 proc. osób zakażonych koronawiursem. Objaw ten może wystąpić na każdym etapie rozwoju COVID-19 - przed rozpoznaniem, podczas zakażenia i utrzymuje się 2-3 tygodnie u ozdrowieńców (czyli po uzyskaniu przez nich negatywnego wyniku testu na obecność wirusa).
- Poza dysgustią i kserostomią opisano także kilka innych objawów zakażenia koronawirusem, jednak mają one podłoże alergiczne i są skutkiem leczenia albo wtórnymi skutkami infekcji, wyliczał prof. Konopka.
Uwaga na objawy COViD-19 u małych dzieci
U dzieci 5-6 letnich zakażonych SARS-CoV-2 zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej przypominają zespół Kawasakiego. Język staje się żywoczerwony, a na jego powierzchni pojawiają się drobne krostki (przypominające powierzchnię truskawki), później czerwone zabarwienie ustępuje, język staje się biały, ale jego "truskawowa" powierzchnia pozostaje.
Wśród starszych dzieci (w wieku ok. 9 lat) po przechorowaniu COVID-19 może występować wieloukładowy zespół zapalny (tzw. PIMS z ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2). Są to częste objawy, stwierdzane nawet u 42 proc. dzieci. Przyczyną PIMS jest reakcja immunologiczna na COVID-19, pojawiająca się po dwóch–czterech tygodniach od zakażenia. Występuje ona również wtedy, gdy zakażenie było bezobjawowe.
Poza zmianami na języku, często występują spierzchnięte usta, a ponadto możemy się spotkać ze zmianami opryszczkowymi, mówił prof. Konopka.
U małych dzieci z łagodnym przebiegiem COVID-19, aftozy najczęściej są małe, natomiast u dzieci starszych ze średnią i ciężką postacią zakażenia bywają bardziej rozległe (uznaje się, że przyczyną ich powstawania są burza cytokinowa, immunosupresja i stres).
Ważne aby pamiętać w trakcie badania dziecka, że opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i dziąseł, a także grzybice w ostrej formie, mogą wyprzedzać diagnozę zakażenia SARS.
Zdrowe dziąsła skutecznie zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
W jednym badaniu kliniczno-kontrolnym, cytowanym przez prof. Konopkę, zaobserwowano, że pacjenci z ciężkim zapaleniem przyzębia mają istotnie większe ryzyko wszystkich powikłań z powodu COVID-19, śmierci z tego powodu, potrzeby wspomagania wentylacji oraz potrzeby przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej.
Niewykluczone, że tak jak w przypadku cukrzycy, czy otyłości, związek zapalenia przyzębia i COVID jest dwustronny. A to oznacza, że choroba zakaźna pogłębia objawy choroby przyzębia a choroba przyzębia ułatwia infekcję i zwiększa ryzyko jej ciężkiego przebiegu.
- Stomatolodzy są zatem ważnym ogniwem w zespole lekarzy walczących z cukrzycą, czy zawałem serca, a teraz także dołączyli do frontu walki z COVID-19 - wskazał ekspert podczas IV Kongresu Stomatologii PTS.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Za darmo przebadają, a nawet wyleczą zęby dzieciom. Rzadka okazja
newsDENT -
Pacjenci nie są leczeni tak jak być powinni, bo przepisy są nieżyciowe
lexDENT -
Tomografia stożkowa dla stomatologów. Zapisy na szkolenie trwają
eduDENT -
Praca na stomatologii wrocławskiej. Zgłoszenia do 10 lutego
eduDENT -
Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko mikrokrwawień w mózgu. Są dowody naukowe
techDENT -
Konferencje naukowe PTSS 2023/2024
eduDENT -
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Apel FDI do dentystów
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie -
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie