PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19: dwa parametry, łatwe do sprawdzenia w domu, podnoszą ryzyko śmierci

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
26-05-2021, 08:42
COVID-19: dwa parametry, łatwe do sprawdzenia w domu, podnoszą ryzyko śmierci COVID-19 zaburzenie nasycenia krwi tlenem i tempa oddechu (fot. shutterstock)
Zaburzenie nasycenia krwi tlenem i tempa oddechu przemawiają za wyższym zagrożeniem śmiercią z powodu infekcji SARS-CoV-2. Chorzy łatwo mogą je sprawdzić sami, w domu - przekonują naukowcy z University of Washington (USA).
  • COVID-19 - duże znaczenie dwóch parametrów: tempa oddechu i stężenia tlenu we krwi.
  • Wielu pacjentów cierpi z powodu zbyt niskiej ilości tlenu (91 proc.) oraz spłyconego szybkiego oddechu (23 oddechy na minutę) to bardzo niebezpieczne objawy.
  • Tylko pacjenci otrzymujący tlen korzystają z ratujących życie skutków podania glikokortykoidów.
  • WHO rozważa zmianę zaleceń, tak aby uwzględniały populację osób bez objawów, które powinny być przyjęte do kliniki.

Jak zwracają uwagę badacze, osobom z COVID-19 zwykle zaleca się szukanie pomocy, gdy zauważą u siebie trudności z oddychaniem i utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej.

- Tymczasem takie objawy mogą być nieobecne, nawet gdy infekcja stwarza zagrożenie - twierdzą naukowcy .

Przeprowadzone przez nich badanie z udziałem ponad tysiąca pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wykazało duże znaczenie dwóch parametrów - tempa oddechu i stężenia tlenu we krwi.

COVID-19: każdy może bez trudu zmierzyć ważne parametry 

- Wyniki te mają odniesienie do doświadczeń większości pacjentów z COVID-19 - pozostawiania w domu, zdenerwowania, niepewności co do postępów choroby i sensu udania się do szpitala - podkreśla dr Neal Chatterjee, współautor pracy opublikowanej w piśmie "Influenza and Other Respiratory Viruses".

Ustalenia badaczy wskazują, że czekanie z wizytą w szpitalu na pojawienie się zwykle przytaczanych objawów może skończyć się tragicznie.

- Początkowo większość pacjentów z COVID-19 nie ma kłopotów z oddychaniem. Mogą oni mieć dosyć niskie nasycenie krwi tlenem, a mimo to nie odczuwać objawów. Jeśli pacjenci będą stosowali się do obecnych zaleceń, to ponieważ mogą nie odczuwać kłopotów z oddechem, zanim ilość tlenu w krwi mocno nie spadnie, stracimy szansę na wprowadzenie ratującego życie leczenia - mówi dr Nona Sotoodehnia, współautorka badania.

Niska ilość tlenu , a spłycony szybki oddech 

Choć wielu z przebadanych pacjentów cierpiało z powodu zbyt niskiej ilości tlenu (w tym badaniu - 91 proc. lub mniej) oraz spłyconego szybkiego oddechu (23 oddechy na minutę), tylko nieliczni donosili o duszności czy kaszlu.

Okazało się przy tym, że osoby z niedotlenieniem były od 1,8 do 4 razy bardziej zagrożone śmiercią (zależnie od poziomu tlenu).

Natomiast osoby z przyspieszonym oddechem miały ryzyko od 1,9 do 3,2 razy większe.

Ryzyko śmierci: temperatura, tętno i ciśnienie krwi nie mają znaczenia 

Co więcej, inne parametry, takie jak temperatura, tętno i ciśnienie krwi nie były związane z poziomem zagrożenia śmiercią.

Niemal wszyscy pacjenci z zaburzonym oddechem i natlenieniem wymagali podawania tlenu.

SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH