PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19: biegunka może być symptomem choroby

ms
20-03-2020, 07:44
COVID-19: biegunka może być symptomem choroby COVID-19 a problemy z układem trawiennym (foto: pixabay)
U pacjentów z COVID-19 problemy trawienne, w tym biegunka mogą być pierwszymi objawami choroby wywołanej przez koronawirusa, to daje gorsze rokowania co do wyleczenia – informuje American Journal of Gastroenterology, opierając się na doniesieniach chińskich specjalistów.

Pacjenci z objawami ze strony układu trawiennego później byli rozpoznawani jako chorzy, a więc później rozpoczynali leczenie, a ich rokowania z reguły były gorsze w porównaniu z osobami z COVID-19, bez tych nietypowych objawów.

- Klinicyści musza zdawać sobie sprawę, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego mogą wskazywać na COVID-19. Te nietypowe symptomy powinny skłaniać do podejmowania ukierunkowanej interwencji medycznej nawet wówczas, gdy nie towarzyszą im oczywiste objawy choroby – tłumaczy dr n. med. Lei Pan ze szpitala uniwersyteckiego Binzhou Medical. Zastrzega on, że potrzebne są jednak dalsze badania na dużej próbie chorych, aby potwierdzić nowe ustalenia.

Chińscy lekarze wykonali przekrojowe, wieloośrodkowe badanie z udziałem 204 pacjentów z COVID-19 od 18 stycznia do 28 lutego 2020 r. Analiza obejmowała pełne dane laboratoryjne i obrazowe.

Kontrola danych, trwała do 5 marca 2020 r. Badacze zauważyli, że 99 pacjentów (48,5 proc. badanych) zgłaszało objawy trawienne jako główną dolegliwość i to bez innych symptomów.

Osoby zakażone COVID-19 informowały o braku łaknienia (83 przypadki), biegunce (29 przypadków), wymiotach (8 przypadków) i bólach brzucha (4 przypadki). W siedmiu przypadkach nie stwierdzono żadnych objawów ze strony układu oddechowego. Problemy trawienne stawały się bardziej wyraźne wraz ze wzrostem nasilenia choroby. Pacjenci bez dolegliwości trawiennych w porównaniu z tymi z objawami szybciej byli wyleczeni i wypisani ze szpitala (60 proc. vs. 34,3 proc.).

Nie jest jasne, dlaczego istnieją różnice w śmiertelności między pacjentami z objawami trawiennymi i bez nich. Jedną z możliwości jest to, że objawy trawienne wskazują na replikację wirusa w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do cięższej choroby – ocenili naukowcy. Ich zdaniem inną możliwością jest to, że pacjenci z objawami pozapłucnymi zgłaszali się później do lekarza, ponieważ początkowo nie mieli typowych objawów ze strony układu oddechowego, a zatem leczenie następowało w późniejszym okresie, trudniejszym do pokonania choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH