PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Colgate-Palmolive w kosmosie

Autor: nieck • Źródło: en
28-05-2021, 11:22
Colgate-Palmolive w kosmosie (fot. Pixabay)
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się pierwszy w historii eksperyment dotyczący higieny jamy ustnej, sponsorowany przez Colgate Palmolive.
  • Pierwszy z kilku projektów badawczych, które Colgate zaplanował we współpracy z ISS National Lab zostanie przeprowadzony w kosmosie.
  • Wyniki eksperymentu mają stanowić kamień milowy rozwoju badań i rozwoju firmy Colgate skupionych wokół inteligentnych rozwiązań prozdrowotnych. 
  • Statek kosmiczny z eksperymentem Colgate będzie wystrzelony najprawdopodobniej w czerwcu 2021 r.

Firma Colgate-Palmolive ​​przeprowadzi ​​na międzynarodowej stacji kosmicznej pierwszy w historii eksperyment związany z higieną jamy ustnej.

Zaprojektowany eksperyment będzie badał w jaki sposób zachowują się bakterie odpowiedzialne za  zdrowie jamy ustnej i ogólny stan zdrowia, w wyjątkowym środowisku mikrograwitacji.

Eksperyment Colgate wystrzelony w kosmos już w czerwcu 2021

Statek kosmiczny Dragon, który dostarczy eksperyment do orbitującego laboratorium, będzie wystrzelony nie wcześniej niż 3 czerwca 2021 r. z Kennedy Space Center na Florydzie. To już dwudziesta druga misja komercyjnych usług zaopatrzenia SpaceX, zakontraktowana przez NASA.  

- Celem Colgate jest zdrowsza przyszłość dla wszystkich ludzi, zwierząt domowych i planety. Nieustannie staramy się przesuwać granice badań i rozwoju, tym razem sięgamy w kosmos - powiedział Pat Verduin, dyrektor ds. Technologii w Colgate-Palmolive.

- Nasza wyjątkowa współpraca z ISS National Lab i University of Nevada-Las Vegas (UNLV) pomoże nam wyjść poza to, czego się oczekuje, poza to, co znane, a nawet poza naszą planetę, aby przetestować i przyspieszyć naukę o zdrowiu jamy ustnej - dodał Verduin.

Badania bakterii próchnicowych w warunkach mikrograwitacji

Podczas eksperymentu w kosmosie będzie badany wzrost i metabolizm bakterii tworzących biofilm w jamie ustnej, które też mogą przyczyniać się do rozwoju  próchnicy i chorób dziąseł.

Aby przeprowadzić eksperyment na stacji kosmicznej, jej załoga użyje urządzeń mikroprzepływowych opracowanych w College of Engineering University of Nevada oraz mikrobiologów z firmy Colgate do symulacji wzrostu bakterii na powierzchni przypominającej zęby.

Po ponad miesiącu przebywania w warunkach mikrograwitacji urządzenia powrócą na Ziemię na pokładzie SpaceX Dragon, zaś naukowcy z Colgate przeanalizują i porównają wyniki z prowadzonymi w tym samym czasie analogicznymi eksperymentami kontrolnymi.

Firma Colgate oczekuje, że wyniki misji przyniosą korzyści w ciągu najbliższych 5-10 lat i przyczynią się do tworzenia skuteczniejszych terapii próchnicy oraz innych chorób zagrażających zdrowiu jamy ustnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH