Co żyje na szczoteczce do zębów pacjenta

Głównym źródłem mikrobów zasiedlających domowy ekosystem jesteśmy my sami. W ciągu godziny każdy człowiek gubi ok. 1,5 mln komórek naskórka, a wraz z nimi blisko 15 mln bakterii. Kiedy się przeprowadzamy, nasze nowe lokum zaczyna wyglądać – pod względem mikrobiologicznym – jak stare w niespełna dzień. Nie przypadkiem więc, mikrobiolodzy uważają, że bakterie, które zostawiamy w pomieszczeniach, mogą być wykorzystane jako narzędzie dochodzeniowe w kryminalistyce.
Jednak niewiele naukowych prac powstało na temat domowego mikrobiomu, szczególnie na temat przemian jakie zachodzą w zbiorowisku drobnoustrojów pochodzenia ludzkiego po ich przeniesieniu na jakąś powierzchnię.
Bakterie na szczoteczce dowodem na niemycie zębów
Naukowcy z National Human Genome Research Institute wybrali szczoteczki do zębów jako model do prowadzenia badań. Na potrzeby projektu zgromadzono 34 używane szczoteczki do zębów, które należały do 34 dorosłych osób w wieku do 65 lat. Uczestnicy podali także informacje dotyczące, na przykład zwyczajów higienicznych i swojej diety.
Do tej pory wiadomo było, że używane szczoteczki do zębów zawierają mieszaninę bakterii pochodzenia ludzkiego i środowiskowego, takich jak Streptococcus, Staphylococcus, Lactobacillus, Klebsiella, oraz Enterococcus. Na to czy bakterie mogą skolonizować włosie szczoteczki wpływają m.in zwyczaje użytkownika, czy szczoteczka jest regularnie spłukiwana wodą, na ile oddziałują na nią wahania temperatury, na jakiej powierzchni jest przechowywana.
Produkty higieny jamy ustnej, zawierające substancje przeciwbakteryjne, wpływają na liczebność bakterii na włosiu szczoteczki, jednak czynniki oddziałujące na mikrobiom szczoteczki do zębów są nadal słabo poznane.
Naukowcy przebadali DNA wyekstrahowane z włosia szczoteczek. Okazało się, że w ponad 75 proc. próbek dominuje osiem gatunków często obecnych w mikrobiomie jamy ustnej - były to Streptococcus, Rothia i Veillonella. Ponadto w dużej części próbek występowały także bakterie, które dostały się na włosie z otoczenia - takie jak Klebsiella oxytoca i Stenotrophomonas maltophilia.
Inne gatunki pochodzenia ludzkiego, które udało się zidentyfikować, to Actinomyces, Corynebacterium oraz Prevotella. Wiele z tych szczepów można znaleźć w różnych rejonach ciała, chociaż najczęściej występują one w mikrobiomie jamy ustnej.
Podsumowując, większość drobnoustrojów, znajdujących się na włosiu szczoteczek do zębów, pochodziła z jamy ustnej użytkowników, a nie z ich układu pokarmowego. Naukowcy nie stwierdzili na nich bakterii żyjących na kurzu lub bakterii z aerozolu powstającego podczas spłukiwania sedesu (nie przykrytego deską toaletową).
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Nie zwlekajmy ze szczepieniem osób z deficytem odporności
techDENT -
Koronawirus 28 lutego 2021 r.: 114 zgonów przy 10 099 zakażeniach
newsDENT -
COVID-19: po szczepionce poziom przeciwciał dużo wyższy niż u ozdrowieńców
techDENT -
Koronawirus 27 lutego 2021 r.: 303 zgony przy 12 100 zakażeniach
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Mikołów, śląskie -
lekarz dentysta
WARSZAWA, mazowieckie