PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co stosować, by dobrze dbać o dziąsła

Autor: nieck • Źródło: en
05-10-2021, 12:37
Co stosować, by dobrze dbać o dziąsła Co skutecznie walczy z chorobami przyzębia? (fot. Shutterstock)
Najnowsze badanie przeprowadzone na University of Buffalo miało na celu oddzielić fakty od fikcji na temat stosowanych na co dzień produktów do higieny jamy ustnej. Co faktycznie zapobiega chorobom dziąseł?
  • Naukowcy podsumowali dowody na skuteczność różnych zabiegów i środków higieny jamy ustnej w hamowaniu rozwoju  i zapobieganiu parodontozy.
  • Skuteczne w profilaktyce chorób przyzębia są tradycyjna szczoteczka do zębów, międzyzębowa szczoteczka do zębów, irygator (nić wodna), płyny do ust zawierające glukonian chlorheksydyny (CHX), chlorek cetylopirydyniowy (CPC)oraz olejek eteryczny (Listerine). 
  • Wobec często sprzecznych informacji ta praca ma być kompleksowym, czytelnym i praktycznym kompendium wiedzy  dla wszystkich specjalistów zajmujących się zdrowiem jamy ustnej oraz dla pacjentów.

Badacze podsumowali istniejące mocne dowody  naukowe na temat profilaktyki chorób przyzębia. Analizowali przeglądy systematyczne, w których podawano wskaźniki oceniające płytkę nazębną, zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł i  głębokość kieszonek zębowych.

Praca ukazała się w Journal of the International Academy of Periodontology 

Udowodniono, że stosunkowo niewiele środków, poza szczotkowaniem tradycyjną szczoteczką do zębów, zapobiega zapaleniu przyzębia.

Na tym etapie wiedzy skuteczność  wszystkich pozostałych środków higieny nie jest poparta wystarczająco mocnymi dowodami, podsumował wyniki analizy prof. Frank Scannapieco, ze School of Dental Medicine na University of Buffalo.

Wnioski do których doszliśmy, pomogą lekarzom dentystom promować  środki, które faktycznie  chronią przed zapaleniem przyzębia.

- Pacjenci będą mogli sięgnąć po te środki do higieny jamy ustnej, które zapobiegają powstawaniu i hamują rozwój już istniejącej choroby przyzębia, o ile stosują je regularnie i zgodnie z zaleceniami, podkreśla prof. Scannapieco.

Bez szczotkowania zębów nie ma zdrowych dziąseł

Szczotkowanie zębów jest podstawą codziennej higieny jamy ustnej, to  niezawodny sposób kontrolowania płytki nazębnej. Według badań szczoteczki międzyzębowe i irygatory sprawdzają się lepiej niż inne urządzenia do higieny jamy ustnej. Będą skuteczne w zapobieganiu parodontozie, jeśli pacjent będzie ich używał, jako uzupełnienia  codziennego szczotkowania zębów.

 Pod lupę naukowców dostały się też płyny do płukania ust. Okazuje się, że tylko kilka substancji faktycznie ogranicza stan zapalny dziąseł, a są to te, które zawierają glukonian chlorheksydyny (CHX), chlorek cetylopirydyniowy (CPC)oraz olejek eteryczny (Listerine). 

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   higiena jamy ustnej   choroby dziąseł   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH