PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co specjaliści mówią o wybielaniu zębów

Autor: nieck • Źródło: en
27-05-2021, 11:40
Co specjaliści mówią o wybielaniu zębów Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym całkowicie bezpieczne (fot. Unsplash)
Podczas gdy za pośrednictwem internetu można kupić produkty do wybielania zębów nie spełniające norm bezpieczeństwa, tym ważniejsze są informacje, udzielane przez dentystę na temat tego zabiegu.
  • Nadtlenek wodoru - aktywny składnik środków do wybielania zębów - może bezpiecznie i skutecznie zmienić zabarwienie zębów.
  • Praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych poza krótkotrwałą nadwrażliwością, występująca u niektórych pacjentów.
  • Związek ten  (w stężeniach zmieniających odcień szkliwa) nie wpływa na strukturę zęba, jest dobrze tolerowany przez tkanki miękkie.

Techniki i produkty do wybielania zębów ewoluowały przez lata. Ponieważ rynek zalewa coraz więcej nowych produktów i urządzeń wybielających, konsumenci mają zbyt wiele możliwości wyboru i wiele pytań dotyczących skuteczności produktów i skutków ubocznych, których mogą doświadczyć.

Dlatego klinicyści muszą znać skład i rozumieć działanie składników preparatów do wybielania zębów. Powinni także móc dokładnie wyjaśnić skuteczność oraz potencjalne ryzyko związane z dostępnymi na rynku produktami wybielającymi.

Dlaczego nadtlenek wodoru

 Substancją powodującą efekt rozjaśnienia uzębienia jest nadtlenek wodoru - dobrze tolerowany przez tkanki miękkie i niezmieniający struktury zęba. O ile aplikuje się go w odpowiednim stężeniu.

Tymczasem niektórzy pacjenci obawiają się wybielać zęby z powodu złych doświadczeń z przeszłości, Na przykład produkty  dostępne bez recepty kilkadziesiąt lat temu uszkadzały zęby. Zawierały bowiem nadtlenek wodoru i kwas cytrynowy, wymagały długiego czasu stosowania. W efekcie kwas cytrynowy uszkadzał szkliwo.

Z czasem zmieniły się składniki i sposób stosowania środków do wybielania zębów. Mimo to blisko co trzeci pacjent,  który rozjaśnia zęby, odczuwa nadwrażliwość zębów. Ponadto  używanie preparatów zawierające mocno stężony nadtlenek wodoru lub zbyt długie ich stosowanie  może powodować podrażnienie dziąseł. 

A może lampa plus środek wybielający

Dodatkowo skuteczność preparatu zwiększa zastosowanie niebieskiego światła. Nie tylko nie powoduje wrażliwości, ale też przyspiesza osiągnięcie upragnionego efektu. Zwiększa skuteczność każdego zabiegu o  30 -50 proc. 

Jedynymi pacjentami, którzy nie są dobrymi kandydatami do wybielania zębów, są osoby poniżej 12 roku życia. Warunkiem przystąpienia do rozjaśniania zębów jest bowiem posiadanie w pełni wykształconych stałych zębów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH