PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co się dzieje, gdy pacjent nie czyści zębów

Autor: nieck • Źródło: en
15-03-2021, 10:57
Co się dzieje, gdy pacjent nie czyści zębów Wraz z wydłużającym się okresem niemycia zębów mikrobiom dynamicznie się zmienia (fot. Shutterstock)
Pomijanie jednego lub dwóch dni szczotkowania i nitkowania zębów sprawia, że zaczynają się mnożyć się bakterie, które powodują choroby dziąseł i przyspieszają starzenie się mikrobiomu.

W ciągu zaledwie 24 - 72 godzin przerwy w zabiegach czyszczenia jamy ustnej wzrasta gwałtownie  liczba „dobrych bakterii jamy ustnej” i korzystnych przeciwzapalnych substancji chemicznych,  które są z nimi związane. Jednak następuje również wzrost liczby „złych bakterii”, typowych dla jamy ustnej pacjentów z zapaleniem przyzębia, odkryli naukowcy z Qingdao Institute of BioEnergy and Bioprocess Technology Single-Cell Center w Chinach.

Nagłe zmiany bakterii jako efekt braku mycia zębów

W badaniu wzięło udział 40 osób z różnym poziomem zapalenia dziąseł. Ich zadaniem na początku było utrzymywanie optymalnej higieny jamy ustnej przez trzy tygodnie. W efekcie tych starań problemy z dziąsłami zmniejszyły się. Następnie uczestnicy mieli zarzucić rutynową higienę jamy ustnej na cztery tygodnie, co wywołano zapalenie dziąseł. Wznowienie szczotkowania i nitkowania doprowadziło do kolejnego ustania problemu.

W tym czasie naukowcy przeprowadzili analizy genetyczne populacji bakterii w dziąsłach. Przeprowadzono analizy chemiczne cząsteczek wytwarzanych przez bakterie i rejestrowano odpowiedzi immunologiczne.

W ciągu zaledwie 24 do 72 godzin od zaprzestania higieny jamy ustnej, naukowcy odkryli gwałtowny spadek obecności wielu gatunków bakterii z rodzaju Rothia, a także chemicznej betainy, która według doniesień odgrywa rolę przeciwzapalną. Nastąpiła również szybka, pełna aktywacja wielu cytokin śliny, a także innych cząsteczek wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego powiązane ze stanem zapalnym. Wraz ze spadkiem obecności „dobrych bakterii” nastąpił gwałtowny wzrost obecności typów bakterii typowo obecnych w jamie ustnej pacjentów z zapaleniem przyzębia, mimo że nie było jeszcze żadnych objawów choroby.

Mikrobiom jak metryka

 - Stwierdziliśmy również nagłe„ starzenie się ” bakterii w jamie ustnej - powiedział prof. Xu Jian, z   Single-Cell Center. Mikrobiom jamy ustnej osób, które nie myły zębów postarzał się o około rok w mniej niż miesiąc.

Wcześniejsze badania wykazały, że skład populacji mikrobiomu jamy ustnej jest dobrym wskaźnikiem wieku pacjenta. Wraz z wiekiem obserwuje się mniej niektórych gatunków bakterii, a więcej innych. Na przykład, starsi ludzie mają zwykle znacznie mniej gatunków bakterii z rodzaju Rothia.

- Już po 28 dniach trwania zapalenia dziąseł odkryliśmy, że uczestnicy badania mieli skład drobnoustrojów jamy ustnej taki jakby, byli starsi o rok - powiedział dr Huang Shi, jeden z zaangażowanych w projekt naukowców.

Chińscy naukowcy chca kontynuować badanie związku między Rothią, betainą i zapaleniem dziąseł.

Więcej: mBio

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH