• Kawa nie jest obojętna dla wyglądu zębów - pozostawia na powierzchni szkliwa żółtawe plamy.
  • Kawa zakwasza jamę ustną - niszczy szkliwo.
  • Istnieje kilka skutecznych metod ograniczających mało estetyczne skutki picia dużych ilości kawy.

Przebarwienia zębów to głównie nawarstwienie ciemniejszej płytki nazębnej. U kawoszy powstają one pod wpływem tanin - roślinnych substancji, w które kawa jest bogata. 

Pora mycia zębów kluczowa dla kawowych przebarwień

Istnieją proste domowe sposoby, by oddziaływanie tanin ograniczyć. Wbrew temu co się może wydawać, lepiej myć zęby przed wypiciem kawy niż po. Powód jest prosty - cząsteczki kawy słabiej przylegają do czystych zębów, niż do pokrytych grubym bakteryjnym nalotem. 

A co z tymi kawoszami, którzy nie mogą się obejść bez mycia zębów po wypiciu kawy? Tym razem lepiej  zastosować czystą wodę i nić dentystyczną.

- Po wypiciu kawy dokładnie wypłucz usta, a następnie nitkuj zęby. Ta technika pozwoli pozbyć się smaku kawy i mieć świeże usta – zapewnia Christina Meiners, amerykańska dentystka. Lekarka  poleca również gumę do żucia z ksylitolem, która spowalnia namnażanie się bakterii i gromadzenie płytki nazębnej.

Co ważne, szczotkowanie  zębów po wypiciu kawy należy odłożyć co najmniej na 30 minut. Tuż po wypiciu napoju szkliwo jest rozmiękczone i jeśli w tym czasie zęby będą energicznie myte, to czynność ta może je uszkadzać (oczywiście w mikroskali, ale i tego należy unikać). 

Mniej kontaktu, mniej przebarwień

W trosce o zęby nie trzeba wypijać mniej kawy (choć oczywiście wyjątkiem od tej reguły są dwie sytuacje, czas tuż po higienizacji zębów i po zabiegach wybielania).  Zamiast wyrzekać się ulubionego  napoju można pić go tak, aby w jak najmniejszym stopniu obmywał zęby.

Słomka
Picie przez słomkę sprawia, że płyn ma mniejszy kontakt z zębami. Co w efekcie oznacza, że przebarwienia będą słabsze, niektórzy więc przez słomkę piją schłodzone drinki, a ci którzy przywiązują wagę do odcienia swoich zębów mogą też korzystać z niej przy piciu gorących napojów.

Woda
Wody pita po każdej filiżance kawy sprawia, że taniny są wymywane z jamy ustnej zanim osiądą na powierzchni szkliwa i zabarwią zęby.

Mleko
Dodatek mleka do kawy robi ogromną różnicę - zgodnie z wynikami badań opublikowanymi przez International Journal of Dental Hygiene. Kazeina, czyli główne białko mleka, wiąże taniny i szkliwo pod ich wpływem nie ciemnieje.

Guma do żucia
Żucie gumy ma podwójne zadanie - zmienia zapach z ust charakterystyczny dla osób pijących kawę i równocześnie oczyszcza powierzchnię zębów. 

Warto też nie zapominać o regularnych wizytach u dentysty i zabiegach higienizacyjnych dwa razy w ciągu roku, to podstawa nie tylko zdrowego ale i estetycznego uśmiechu.