• Ząb najczęściej łamie się przy jedzeniu twardych pokarmów oraz nagłych zmianach temperatury.
  • Objawy pęknięcia to ból który pojawia się i znika bez przyczyny, ból przy jedzeniu, opuchnięcie dziąsła, nadwrażliwość na temperaturę. 
  • Bardziej podatne na pęknięcia są zęby z nieprawidłowo założonym wypełnieniem.
  • Istnieje wiele możliwości odbudowy złamanych, ukruszonych zębów - dentysta zawsze wybiera rozwiązanie jak najmniej inwazyjne

Pęknięty ząb: objawy to ból i inne dolegliwości

Przy dużym pęknięciu pojawia się obrzęk dziąsła wokół uszkodzonego zęba, nadwrażliwość na gorące, zimne lub słodkie pokarmy i płyny. Ząb taki będzie też bolał przy nagryzaniu i żuciu.

Nie wszystkie zęby są tak samo podatne na pęknięcie

Bardziej podatne na pęknięcia są zęby z masywnym wypełnieniem, które osłabia strukturę korony. Zwłaszcza jeśli wypełnienie zajmuje więcej niż połowę zęba, to ryzyko, że ząb się ukruszy, pęknie, a nawet złamie, szczególnie przy jedzeniu twardych pokarmów, jest duże.

Zagrożeniem dla zębów jest także choroba okluzyjna. Czyli zespół zaburzeń, które są skutkiem niewłaściwego kontaktu pomiędzy zębami szczęki a żuchwy. Towarzyszy zwykle temu nieprawidłowa praca stawów skroniowo - żuchwowych i nadmierne napięcie mięśni narządu żucia. Objawy choroby okluzyjnej to nadwrażliwość zębów,  dyskomfort w obrębie mięśni twarzy po przebudzeniu, zdarzają się bóle głowy lub kilkudniowe migreny, a z czasem - starte zęby i kruszące się wypełnienia.

Pęknięty ząb to poważny problem

Pozostawienie nieleczonego, uszkodzonego zęba może z czasem prowadzić do groźnych powikłań. Ostre krawędzie ukruszonego zęba podrażniają błonę  śluzową, język lub wewnętrzną część policzków. Utrzymujący się ból, obrzęk, nieprzyjemny zapach z ust lub ból węzłów chłonnych szyi może świadczyć o rozwoju ropnia okołozębowego, który wymaga oczyszczenia i zastosowania antybiotykoterapii.

Dentysta bada ząb przy użyciu lupy lub mikroskopu stomatologicznego, sprawdza, czy nie wytworzył się obrzęk i stan zapalny. Za pomocą specjalnego barwnika może też próbować uwidocznić powstałe pęknięcia. Wykonuje również zdjęcie rentgenowskie, aby wykluczyć problemy z miazgą zębową, które są skutkiem urazu mechanicznego.

Jak wygląda leczenie pękniętego zęba?

Najmniejsze pęknięcia nie są widoczne nawet na zdjęciu RTG. Jeśli ząb nie daje żadnych objawów, to takich mikrouszkodzeń się nie leczy, tylko obserwuje. Jeśli jednak pęknięcie na skutek urazu jest na tyle rozległe, że dosięga miazgi zębowej, to należy od razu reagować. Wówczas niezbędna może się okazać interwencja endodonty i  leczenie pod mikroskopem.

Wybór metody leczenia zależy jednak od lokalizacji pęknięcia i stopnia uszkodzenia. Zabiegi obejmują m.in.:
odbudowę zęba za pomocą wypełnienia stomatologicznego,  jeśli uszkodzenie dotyczy przedniego zęba to stosowany bywa bonding, w którym wykorzystuje się plastyczny materiał kompozytowy (czasem możliwe jest również doklejenie złamanego fragmentu zęba). Stomatolog przygotowuje odpowiednio ząb, następnie pokrywa go kolejnymi warstwami żywicy kompozytowej w naturalnym odcieniu, aż uzyska odpowiedni kształt oraz długość, a następnie utwardza wypełnienie. To najlepsza i najszybsza metoda rekonstrukcji w przypadku niewielkich uszkodzeń tkanki twardej zęba.
- odbudowę za pomocą licówki – stomatolog najpierw szlifuje ząb, następnie przy użyciu specjalnego cementu mocuje na jego zewnętrznej powierzchni cienki ceramiczny płatek, który stanowi naturalne przedłużenie zęba. Ceramiczna licówka jest odporna na przebarwienia, daje trwały i estetyczny efekt – zawsze dobierany jest odpowiedni kształt i odcień. Licówki to uniwersalne rozwiązanie, zarówno w przypadku większych uszkodzeń, np. złamań, jak i ukruszenia lub asymetrii zębów przednich,  (od „jedynki” do „piątki”).
- odbudowę za pomocą korony, która całkowicie pokryje pęknięty lub złamany ząb. Założenie korony zazwyczaj wymaga dwóch wizyt, w tym czasie zakładana jest tzw. korona tymczasowa. Koronę można zastosować przy większości pękniętych zębów.
wypełnienie typu inlay/onlay, inlaye wykonywane są zarówno z ceramiki, jak i kompozytu (przy nierównych lub uszkodzonych zgrzytaniem zębach). Ten rodzaj wypełnienia jest bardziej trwały niż kompozyt, wzmacnia strukturę zęba oraz odwzorowuje jego naturalną anatomię. Rozwiązanie to sprawdza się jako odbudowa po leczeniu kanałowym lub w przypadku znacznego starcia zębów bocznych.

W najcięższych przypadkach, gdy pęknięcie objęło cały ząb, a uraz mechaniczny spowodował uszkodzenia żywej miazgi zębowej, przed odbudową zęba konieczne będzie leczenie kanałowe zęba. Dopiero po nim ząb odbudowuje się za pomocą korony na wkładzie koronowo-korzeniowym.

Jeśli ząb jest bardzo uszkodzony, jedynym możliwym rozwiązaniem może być jego usunięcie i odbudowa za pomocą mostu lub implantu stomatologicznego.