• Zapalenie dziąseł prowadzi do szeregu chorób ogólnoustrojowych
  • Palenie papierosów, zła dieta brak właściwych nawyków higienizacyjnych - to czynniki ryzyka problemów z dziąsłami
  • W pięciu miastach wojewódzkich nie ma ani jednej poradni periodontologicznej oraz chorób błon śluzowych przyzębia  

Nieleczone zapalenie przyzębia prowadzi do utraty uzębienia. Konsekwencje są jednak jeszcze poważniejsze, bowiem miejscowy stan zapalny oddziałuje na zdrowie ogólne, bowiem chorobotwórcze bakterie łatwo przedostają się krwiobiegu.

Dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków można zapobiegać chorobom dziąseł, stosując prawidłową higienę jamy ustnej, wprowadzając odpowiednią dietę, utrzymując aktywność fizyczną. Ważne są także regularne wizyty kontrolne u stomatologa.

Zasady dbania o zdrowe dziąsła

1. Sprawdzaj kondycję dziąseł. Należy zwrócić uwagę na kolor, konsystencję, kontur dziąseł oraz tzw. głębokość kieszonek zębowych i co bardzo ważne - na krwawienie dziąseł. Skala krwawienia dużo mówi o procesie zapalnym dziąseł.

2. Zrezygnuj z palenia papierosów. Częstość i stopień nasilenia choroby przyzębia są większe u palaczy. Tytoń maskuje pierwszy z symptomów problemu – krwawienie dziąseł. Ze względu na proces obkurczania naczyń krwionośnych, objaw krwawienia jest znikomy, co zaburza prawdziwy obraz problemu.

3. Kontroluj przebieg chorób ogólnoustrojowych. Choroby takie jak cukrzyca i osteoporoza mają wpływ na przebieg choroby przyzębia. Im lepiej kontrolowana jest zasadnicza choroba, tym łatwiej zapanować nad chorobą przyzębia.

4. Odżywiaj się racjonalnie. Wzmacniać strukturę dziąsła i kości można poprzez dietę opartą o produkty probiotyczne, bogate w witaminę: C, D, wapń, koenzym Q10 i kwasy omega 3.

5. Dbaj o higienę jamy ustnej. Nieodzowne jest codzienne kontrolowanie płytki bakteryjnej (biofilm nazębny) poprzez zabiegi higienizacyjne.

6. Wybierz odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Greifswaldzie na grupie ponad 2,8 tys. osób dorosłych przez okres 11 lat wykazało, że  użytkownicy szczoteczek elektrycznych mieli o 20 proc. mniej utraconych zębów, a kondycja przyzębia, opisana jako głębokość kieszonek dziąsłowych oraz utrata przyczepu łącznotkankowego, była odpowiednio o 22 proc. i 21 proc. mniejsza u użytkowników szczoteczki elektrycznej niż manualnej.

Poza mechaniczną kontrolą płytki bakteryjnej należy również ją ograniczać poprzez stosowanie składników aktywnych, zawartych w pastach do zębów lub płukankach do jamy ustnej. Na uwagę zasługuje fluorek cyny redukujący krwawienie, stan zapalny oraz unieczynniający toksyny bakteryjne.

Fluorek cyny daje o 17,2 proc. większą redukcję stanu zapalnego dziąseł i o 32,4 proc. większą redukcję krwawienia z dziąseł w porównaniu do fluorku sodu stosowanego w zwykłych pastach do zębów.

Czas oczekiwania na wizytę u periodontologa ("na NFZ")

W przypadku niepokojących objawów ze strony dziąseł dobrze byłoby udać się do specjalisty - periodontologa. Poradni periodontologicznych oraz chorób błon śluzowych przyzębia, które pracowałyby w ramach kontraktów z NFZ nie jest wiele. We wszystkich miastach wojewódzkich jest ich raptem 25. 

Dentysta na NFZ. Gdzie przyjmie najszybciej?

Czas oczekiwania na wizytę w poradni periodontologicznej oraz chorób błon śluzowych przyzębia „na NFZ” w miastach wojewódzkich:

Lublin  (liczba poradni - 2) kilka dni
Warszawa (3) od kilku dni do 0,5 miesiąca
Szczecin (3) od kliku dni do miesiąca
Rzeszów (1) 1 miesiąc
Kraków (1) 1 miesiąc
Łódź (2) 2 miesiące
Wrocław  (3) od kilku dni do 3 miesięcy
Olsztyn (3) od kilku dni do 3 miesięcy
Poznań (3) od 1 do 3 miesięcy
Białystok (3) od 1 do 3 miesięcy
Gdańsk (1) 8 miesięcy
Opole, Katowice, Bydgoszcz, Kielce, Zielona Góra (b.d.)