• Z próchnicą należy walczyć także u małych dzieci. Nieleczona może uszkodzić inne zęby lub zawiązki zębów stałych.
  • Nieleczona wczesna próchnica (czyli próchnica mlecznych zebów) sprawia,  że dziecko gorzej się rozwija. Powodem może być gorsze przyswajanie pokarmów z powodu kłopotów z zębami.
  • Bakterie z jamy ustnej mogą się rozprzestrzenić się na inne części ciała i powodować dalsze problemy ze zdrowiem.

 Badania potwierdzają, że dzieci chorujące na wczesną próchnicę gorzej się rozwijają fizycznie, co może być spowodowane m.in. niedożywieniem czy gorszym przyswajaniem pokarmów na skutek kłopotów z zębami. Wzrost i waga takich dzieci często różni się od ich rówieśników.

Jak organizm dziecka walczy z bakteriami

Ropień powstaje, gdy organizm próbuje zwalczyć infekcję wywołaną przez bakterie. Bakterie z ropnia mogą przenieść się na cały organizm i w najgorszym wypadku – spowodować, zagrażające życiu dziecka, powikłania, wymagające podania antybiotyków, czasem nawet hospitalizacji.

Jeśli pojawia się ropień, zwłaszcza u dziecka, najczęściej jest to spowodowane głęboką próchnicą i stanem zapalnym miazgi, czyli żywej i bogato unerwionej części zęba. Dziąsło i otaczające zęba tkanki zostają zainfekowane przez bakterie, a stan zapalny może rozprzestrzeniać się od korzenia aż do kości. Dodatkowo, dzieci są bardziej zagrożone infekcjami zębów, ponieważ mają jeszcze nie tak sprawny układ odpornościowy. Prawdziwy problem powstaje, gdy ubytki nie są przez długi czas leczone.

Ból nie zawsze towarzyszy rozległej próchnicy

Ból na pewien czas ustępuje, lub słabnie, gdy zaatakowana miazga zębowa obumiera. Niestety bakterie nadal się namnażają, infekcją i uszkodzenie tkanek powiększają się. Nawet jeśli ropień pęknie, a z jego wnętrza wypłynie treść ropna, nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Infekcje zęba równie dobrze mogą przebiegać bezboleśnie, np. po obumarciu miazgi.

Gdy dziąsło wokół zęba jest zaczerwienione i opuchnięte, to najczęściej przyczyną  jest stan zapalny zęba, ponieważ choroby dziąseł są rzadkie u dzieci. Rozprzestrzeniająca się  infekcja może doprowadzić do opuchlizny policzka, okolic żuchwy, a nawet powiększenia szyjnych węzłów chłonnych. U małych pacjentów wszelkie zmiany zapalne przebiegają szybciej niż u dorosłych.

Zainfekowany ząb często powoduje ból przy ucisku i nagryzaniu, może też być wrażliwy na gorące i zimne jedzenie. Dziecko może mieć szczękościsk, problem z normalnym rozwarciem ust, gryzieniem, żuciem pokarmów, może grymasić przy jedzeniu i nie mieć apetytu. Trudności z przeżuwaniem mogą zakłócić prawidłowe trawienie i prowadzić do problemów żołądkowych.

 Objawy infekcji zęba u dziecka

Ropna wydzielina w okolicy zęba, mętna i gęsta, często jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, a dodatkowo może dawać gorzki posmak w ustach. Nieświeży oddech lub dziwny posmak mogą mieć równie dobrze inne źródło, ale jeśli przy dobrej higienie jamy ustnej problem nie znika, warto zastanowić się nad tym co je powoduje.

W przypadku zaawansowanej infekcji zęba i przy braku leczenia, mogą się pojawić powikłania: wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie, apatia i ogólne złe samopoczucie u dziecka. Mogą temu towarzyszyć kłopoty ze snem, nudności, wymioty, a nawet biegunka.

Co zrobi dentysta

Dentysta nacina ropień i usuwa płynną treść. Drenaż ropnia wykonywany jest pod znieczuleniem, do tego należy przepisać antybiotyk, aby wspomóc leczenie i przeciwdziałać komplikacjom.

Usunięcie ropnia nie eliminuje jednak przyczyny infekcji. W niektórych przypadkach należy usunąć ząb. Jeśli jest to ząb mleczny,  na jego miejscu wyrośnie inny. Choć przedwczesna jego utrata może prowadzić m.in. do seplenienia, a w przyszłości wad zgryzu. Jeśli jednak infekcja dotyczy zęba stałego, przed ekstrakcją może uchronić jedynie leczenie kanałowe.

Najczęściej dentysta zleca również wykonanie zdjęcie RTG, aby sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia innych tkanek np. kości.