PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co o środkach do płukania jamy ustnej powinien wiedzieć każdy dentysta

Autor: miro • Źródło: ms
03-12-2021, 11:32
Co o środkach do płukania jamy ustnej powinien wiedzieć każdy dentysta Rodzina produktów Listerine jest naprawdę liczna (fot. Listerine)
Pomimo najszczerszych starań wielu pacjentów nie jest w stanie zapanować nad płytką nazębną samym tylko mechanicznym czyszczeniem zębów – tak uważa 95 proc. spośród 721 brytyjskich lekarzy dentystów, ankietowanych przez firmę Johnson & Johnson. Co robić w takiej sytuacji?
  • 97 proc. ankietowanych dentystów twierdzi, że wobec braku zadowalających efektów szczotkowania zębów, konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zabiegów, aby rozwiązać narastające problemy.
  • Niszczenie biofilmu płytki nazębnej w jamie ustnej jest najskuteczniejszym sposobem leczenia i zapobiegania zapaleniu dziąseł i przyzębia.
  • Zróżnicowana i godna zaufania rodzina płynów do płukania jamy ustnej powinna być wartym polecenia elementem złotego standardu higieny jamy ustnej.

To, że w zasadzie każdy lekarz dentysta przyznaje, iż nader często ma do czynienia z pacjentami, którzy nie potrafią poradzić sobie z poziomem płytki nazębnej - używając do tego celu szczoteczki do zębów - jest tylko częścią problemu. Okazuje się bowiem, że nie wiele mniejsza grupa ankietowanych lekarzy dentystów (80 proc.) przyznała, iż pomimo wdrożenia całej sekwencji profesjonalnych szkoleń i systematycznej kontroli, nadal nie potrafi nauczyć pacjentów skutecznej higieny jamy ustnej. 

Mechaniczne czyszczenie uzębienia nie wystarczy

Praktycznie wszyscy ankietowani dentyści (ponad 97 proc.) zgodnie stwierdzili, że wobec braku zadowalających efektów prowadzenia codziennych czynności związanych z higieną jamy ustnej, do których zalicza się także mechaniczne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zabiegów, aby rozwiązać narastające problemy.

- To nie jest statystyka z tak zwaną z tezą. Codziennie mam do czynienia z pacjentami usilnie walczącymi o zachowanie jak najlepszego zdrowia jamy ustnej poprzez utrzymanie niskiego poziomu płytki nazębnej. Pomimo to, że świadomość oraz chęci jak najbardziej są – efektów nie widzę. Po stronie pacjentów przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: ograniczenia czasowe, problemy zdrowotne, brak zdolności manualnych, kłopoty z koordynacją. W takich sytuacjach nawet najlepsza wola to za mało – przekonuje Gulab Singh wielokrotnie nagradzany higienista stomatologiczny i terapeuta, przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Higieny Stomatologicznej i Terapii na Region Wschodni Wlk. Brytanii.

Opanowanie płytki nazębnej działaniem nadrzędnym

- Opanowanie płytki nazębnej jest podstawowym warunkiem zachowania zdrowia jamy ustnej. Kiedy więc pacjent ma trudności z utrzymaniem jej w ryzach, staram się zidentyfikować przyczynę i rozwiązać problem – zapewnia Gulab Singh.

Szereg badań naukowych dowodzi, że niszczenie biofilmu płytki nazębnej w jamie ustnej jest najskuteczniejszym sposobem leczenia i zapobiegania zapaleniu dziąseł i przyzębia. (1)

Kilkadziesiąt lat temu czyszczenie przestrzeni międzyzębowych tak naprawdę nie było brane pod uwagę, w zasadzie chodziło tylko o szczotkowanie zębów. Z roku na rok kolejne badania dowodzą, że szczoteczki międzyzębowe odgrywają ważną rolę w walce z chorobami dziąseł i próchnicą zębów, ale mogą nie wystarczyć.

Płyn do płukania jamy ustnej wspiera efektywną profilaktykę i leczenie

Czyszczenie mechaniczne to złoty standard usuwania płytki nazębnej i zdecydowanie się sprawdza. Jednak pewna, wcale nie taka mała grupa osób - pomimo szczerych wysiłków - zawsze będzie zmagać się z problemami. Tacy pacjenci wymagają indywidualnego wsparcia. A wsparcie takie powinno obejmować wprowadzenie płynu do płukania jamy ustnej jako standardowego dodatku do czyszczenia mechanicznego. Dowodzą tego badania laboratoryjne i kliniczne. Oto tylko dwa przykłady.

W randomizowanym, kontrolowanym badaniu Listerine Milder Taste, w którym wzięło udział 337 zdrowych, dorosłych osób, wykazano, że po sześciu miesiącach stosowania płynu do płukania jamy ustnej nastąpiła redukcja płytki nazębnej o 31,6 proc. (2)

Udowodniono, że w porównaniu z grupą kontrolą Listerine Milder Taste z dodatkiem 220 ppm fluoru zapewnia silną ochronę szkliwa (krótkotrwały – co istotne - optymalny poziom pH maksymalizuje wychwyt fluoru na powierzchni zęba). Wskaźnik unicestwiania chorobotwórczych bakterii płytki nazębnej za pomocą tego płynu jest znacząco wyższy niż w przypadku innych podobnych płynów do płukania jamy ustnej codziennego użytku.

Płukanka Listerine Smart Rinse dla dzieci 6+ - jak można się spodziewać - nie zawiera alkoholu i cukru. Jej zasadniczymi składnikami są fluor, wzmacniający zęby oraz chlorek cetylopirydyniowy, który dezaktywuje do 99 proc. typowych patogenów jamy ustnej (testy laboratoryjne). (3) Wykazano, że takie płukanki zmniejszają u dzieci problem ubytków nawet o 40 proc. skuteczniej niż szczotkowanie samą pastą do zębów. (4)

Przypisy
(1) Kinane DF, Attström R. J Clin Periodontol 2005; 32 (Suplement 6): 130-1.
(2) Redukcja wskaźnika krwawienia DOF 1 – 2013 (LAEBBA0001)
(3) Badanie zdrowia zębów dorosłych w Wielkiej Brytanii 2009 r.
(4) Kornman KS. Periodontologia 2000 1997; 14:9-11.

Jeśli chodzi o płyny do płukania ust - to specyfiki takie muszą być – rzecz jasna - wybrane spośród produktów, które mają udokumentowaną historię korzyści, popartą dowodami naukowymi.

Drugą oczywistością jest wymóg dobrania specyfiku do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego pacjenta. Na szczęście taka zróżnicowana i godna zaufania rodzina płynów do płukania jamy ustnej istnieje.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH