PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co można znaleźć na goglach stomatologicznych

Autor: nieck • Źródło: en
22-02-2022, 13:34
Co można znaleźć na goglach stomatologicznych Ochrona oczu noszona podczas zabiegów stomatologicznych Fot. AdobeStock
Mikroskopijne kropelki krwi i śliny osiadają na okularach ochronnych noszonych przez personel dentystyczny podczas zabiegów stomatologicznych. To norma!
  • Zabiegi stomatologiczne są nieodłącznie związane z pojawieniem się potencjalnie zakaźnych aerozoli, rozprysków krwi i śliny.
  • Personel gabinetu stomatologicznego jest narażony na wysokie ryzyko infekcji. 
  • Niemieccy naukowcy zbadali jaka ilość biologicznych zanieczyszczeń osiada na okularach ochronnych podczas różnych zabiegów stomatologicznych oraz skuteczność późniejszej dezynfekcji.

Śledzenie kropel krwi i śliny metodą policyjną

Naukowcy z Department of Operative Dentistry, Periodontology and Endodontology, Faculty of Medicine, Heinrich-Heine-University, w  Düsseldorfie badali ilość zanieczyszczeń biologicznych na okularach ochronnych noszonych przez członków zespołu dentystycznego podczas zabiegów prowadzonych w gabinecie w trakcie leczenia pacjentów. Do tego celu zastosowano techniki kryminalistyczne - w celu wykrycia krwi na okulary nałożono luminol.

Sprawdzono w sumie 53 osłony oczu noszone przez dentystów, studentów stomatologii oraz higienistki stomatologiczne.

Osłony badano po:
- zwykłych zabiegach higienizacyjnych,
- zabiegach kiretażu,
- preparacji ubytków próchnicowych pod wypełnienie.

Badanie makroskopowe wykazało zanieczyszczenie krwią i śliną na 60 proc.  powierzchni okularów. 

To spore zagrożenie zakażeniem biorąc pod uwagę, że jama ustna jest rezerwuarem bardzo różnorodnych drobnoustrojów. Te, częściowo potencjalnie zakaźne mikroorganizmy, mogą być przenoszone z pacjentów na pracowników gabinetów dentystycznych. Wiele badań wykazało, że środowisko gabinetu stomatologicznego może być silnie zanieczyszczone krwią, śliną i aerozolem. Pracownicy gabinetu stomatologicznej są zatem narażeni na wysokie ryzyko infekcji. Zakażenie może nastąpić przez bezpośredni kontakt z krwią, śliną i tkanką lub przez pośredni kontakt - przez skażone instrumenty i powierzchnie lub aerozol zawierający patogeny.

Ochrona oczu niezbędna dla bezpieczeństwa dentysty

Niewidoczne gołym okiem kropelki krwi i śliny, można znaleźć na okularach ochronnych noszonych przez stomatologów w trakcie  leczenia pacjentów, pisze dr Nora Bergmann z Uniwersytetu Heinrich-Heine w Düsseldorfie w Niemczech. 

Od początku pandemii COVID-19 zagadnieniu temu poświęcono dużo uwagi, a stomatologia wdrożyła nowe protokoły bezpieczeństwa, takie jak stosowanie dodatkowego sprzętu ochrony osobistej. Szczególnie dużo  potencjalnie niebezpiecznego dla zdrowia aerozolu powstaje podczas czyszczenia zębów z kamienia nazębnego. Amerykańska organizacja Centers for Disease Control and Prevention zaleciła, aby podczas pandemii nie używać skalerów ultradźwiękowych.  

Skaler powietrzny jako generator zakażeń

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zakażenia   higienistka dentystyczna   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH