PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co jest nie tak z pastami do zębów w wersji eko

Autor: miro • Źródło: ms
19-10-2020, 10:32
Co jest nie tak z pastami do zębów w wersji eko Pasty do zębów w wersji eko
- Nie znamy stopnia ścieralności cząstek obecnych w składnikach past nazywanych ekologicznymi, musimy bardzo uważać na przedwczesne zużycie i utratę szkliwa, co może prowadzić do nadwrażliwości zębów. Większość użytkowników ekologicznych past nie jest w stanie dokonać prawidłowej oceny ich jakości -  ostrzega prof. Anna St-Georges z Katedry Stomatologii Odtwórczej, Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Montrealu.

Jeśli chodzi o usuwanie cząstek jedzenia przylegających do zębów, stała pasta do zębów spełnia swoje zadanie, ale czy odpowiednio zapobiega próchnicy? Niekoniecznie. 

Według dr Anny St-Georges produkty wytwarzane ręcznie na ogół nie zawierają fluoru, który jest niezbędnym składnikiem wzmacniającym zęby, a nawet odwracającym próchnicę. Niezbędna jest analiza listy składników przez specjalistów.

Jednak pasty do zębów w proszku lub w pastylkach oceniane są jako produkty eko. Dlaczego? Po pierwsze, nie wtłacza się jej do plastikowych tub, a tych ponad miliard ląduje każdego roku na wysypiskach śmieci, oczywiście z pewną ilością niewykorzystanej pasty, która zawsze pozostaje wewnątrz opakowania.

W przypadku sprasowanej lub sproszkowanej pasty, umieszczonej w ekologicznym szklanym słoju, nic się nie marnuje. Wiele takich produktów, w przeciwieństwie do niektórych komercyjnych past do zębów, nie zawiera toksycznych konserwantów i mikrogranulek, które zanieczyszczają ekosystemy morskie.

Firma Tanit z Quebecu, specjalizująca się w ekologicznych alternatywach dla opakowań i produktów codziennego użytku, oferuje pastę do zębów w tabletkach z nanohydroksyapatytem, naturalną alternatywą dla fluoru. Produkt jest wykonany w 100 proc. z naturalnych składników. Pasta ta zawiera m.in. ksylitol (ekstrakt z kory brzozy, który zastępuje tradycyjny cukier), sodę oczyszczoną, białą glinkę, aloes, herbatę i stewię - kolejny substytut cukru.

Pastylkę taką trzeba oczywiście włożyć do ust, rozgryźć i szczotkować zęby, powtarzając to trzy razy dziennie, każdego dnia. Produkt ma miętowy smak, lekko się pieni. Koszt: 17,95 USD za 160 tabletek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pasta do zębów   ekologia  

POLECAMY W SERWISACH