PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co czwarty nastolatek pali e-papierosy. Ta moda się nasila

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
05-07-2022, 18:09
Co czwarty nastolatek pali e-papierosy. Ta moda się nasila Co czwarty nastolatek pali e-papierosy Fot. Shutterstock
E-papierosy stają się coraz bardziej popularne wśród młodych ludzi. W 2019 r. próby korzystania z nich  przed 18 r. ż.  deklarowało 16 proc. osób; natomiast w  2021 r. zrobił to już prawie co czwarty nastolatek.
  • Rośnie moda na e-papierosy, także wśród nastolatków.  Pali je już co czwarty polski nastolatek, wg informacji opublikowanych przez "Dziennik Gazetę  Prawną"
  • Duża podaż e-papierosów przyczynia się do wzrostu liczby młodych sięgających po nikotynę
  • Elektroniczne wyroby tytoniowe na rynku nie wpływają na zmianę odsetka palących tradycyjny tytoń, wbrew temu co twierdzą ich producenci

E-papierosy wśród nastolatków. Więcej eksperymentujących  z nikotyną 

Gazeta Dziennik Prawny powołuje się na badania Biura ds. Substancji Chemicznych. Wynika z nich, że e-papierosy i wyroby nowatorskie są coraz popularniejsze wśród osób poniżej 18. roku życia. W 2019 r. pierwsze ich użycie przed pełnoletnością deklarowało 16 proc. osób; w 2021 r. zrobił to niemal co czwarty nastolatek.

W pozostałych grupach wiekowych widać spadek zainteresowania, co przełożyło się na ogólne zmniejszenie liczby użytkowników e-papierosów z liquidem. Wzrosła w tym czasie liczba osób dorosłych korzystających z podgrzewaczy tytoniu.

Palacze papierosów. Nie zmieniają nawyków

Gazeta zaznacza, że nie przekłada się to na odchodzenie od palenia tradycyjnego: odsetek palących w 2020 r. wynosił 21,5 proc., by w 2021 r. zwiększyć się do 22,1 proc. A odsetek osób, które w ogóle nie palą, spadł z 52,2 proc. w 2018 r. do 50,9 proc. w 2021 r.

Jak skomentował profesor Łukasz Balwicki z Uniwersytetu Gdańskiego, który prowadzi badania nad wpływem e-papierosów, nowatorskie papierosy wbrew zapowiedziom producentów nie wpływają na rzucenie palenia. A głównym efektem ich istnienia na rynku jest zwiększenie się grupy młodych sięgających po nikotynę. - Taki był nasz wniosek z badania z 2018 r., w którym pisaliśmy, że wśród młodzieży w Polsce e-papierosy nie wydają się zastępować konwencjonalnych papierosów, ale przyczyniają się do bardziej zróżnicowanej gamy dostępnych produktów, z którymi młodzież może eksperymentować - powiedział prof. Balwicki.

E-papieros. Fałszywie zdrowszy

Moda na e-papierosy, jako "zdrowszy" zamiennik tradycyjnych papierosów, wcale nie jest mniejszym złem dla zdrowia, także zębów i dziąseł.

W e-papierosach znajdują się substancje, które  uzależniają. Ponadto dym przez nie produkowany nie jest czystą parą wodną. Co prawda nie zawiera związków smolistych jak zwykły dym papierosowy, jednak naraża tkanki jamy ustnej i tkanki układu oddechowego na związki powstające podczas podgrzewania gliceryny, glikolu propylenowego i aromatu nikotynowego, które wchodzą w skład liquidu.

I mimo że stężenie kancerogennych związków jest dużo niższe niż w dymie papierosowym, jednak nadal jest zbyt wysokie, aby nie było szkodliwe. Substancje te mogą być toksyczne dla komórek nabłonka dróg oddechowych i jamy ustnej, które pod wpływem dymu z e-papierosów  obumierają.

Nie można tego lekceważyć, gdyż nabłonek jamy ustnej to pierwsza linia obrony przed infekcjami.  Zniszczenie tej bariery może zwiększyć ryzyko infekcji, stanów zapalnych i chorób przyzębia. W długiej perspektywie także raka jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   rak jamy ustnej   e-papieros   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH