PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Co czwarty Amerykanin ma fluorozę

Autor: nieck • Źródło: kan
08-05-2020, 07:11
Co czwarty Amerykanin ma fluorozę Ekspozycja zębów na nadmiar fluoru (fot. pixabay)
Ekspozycja zębów na nadmiar fluoru zmienia sygnalizację wapniową,  funkcjonowanie mitochondriów i ekspresję genów w komórkach biorących udział w rozwoju szkliwa. Tak należy tłumaczyć przyczynę powstawania fluorozy zębów, według badania przeprowadzonego na New York University College of Dentistry.

Fluor wspomaga mineralizację i sprawia, że szkliwo jest bardziej odporne na działanie kwasów. Dlatego amerykańskie ministerstwo zdrowia  zaleca, by poziom fluoru nie przekraczał  0,7 ppm w wodzie pitnej i wszystkich pastach do zębów aprobowanych przez American Dental Association. 

Jednak o ile niewielkie ilości fluoru mają korzystne działanie to jego nadmiar prowadzi do fluorozy (w zależności od stopnia zaawansowania choroby) czyli do zmian w postaci kremowobiałych a nawet brunatnych pojedynczych lub zlewających się pasm, zagłębień, a także ubytków szkliwa, prowadzących w ciężkich przypadkach do zmiany kształtu zęba.

Fluoroza występuje u dzieci, które narażone są na zbyt duże dawki fluoru w okresie rozwoju zębów. Fluoroza może także zwiększać podatność zębów na próchnicę, twierdzą naukowcy na podstawie raportu Centers for Disease Control and Prevention. Zgodnie z podanymi tam danymi co piąty Amerykanin w wieku od 6 do 49 r.ż. ma jakąś formę fluorozy zębów.

 - Jednak korzyści jakie daje fluor przeważają znacząco ryzyko z nim związane. Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie fluorozy zębów oraz fakt, niewielkiej wiedzy na temat mechanizmów komórkowych powstawania tej choroby, ważne jest badanie tego problemu, mówi dr Rodrigo Lacruz.

Badania prowadzono na komórkach szkliwach porównując wpływ jaki na nie miały związki fluoru (w najwyższych wartościach występujących w wodzie fluorowanej) oraz podobnych do tych jakie spotykane są w rejonach, których mieszkańcy najczęściej mają fluorozę. 

Do badań użyto zębów zwierząt laboratoryjnych.  Okazało się, że fluor zaburza przemieszczanie się jonów wapnia w retikulum endoplazmatycznym, oraz wiele innych funkcji komórkowych, zmienia także sposób wytwarzania energii w mitochondriach. Nieobojętny pozostaje także także dla RNA, stymulując ekspresję genów odpowiedzialnych za produkcję m.in. białek stresu u białek mitochondrialnych.

- Zrozumienie w jaki sposób komórki szkliwa odpowiadają na stres, to droga do poznania mechanizmu odpowiedzialnego za to jak niezwykłą strukturą jest szkliwo w organizmie, a także pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie - dlaczego fluoroza to głównie problem ujawniających się w obrębie uzębienia, a nie w innych rejonach ciała, podsumowuje wyniki badania  dr Lacruz.

Więcej: Science Signaling

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   fluor   fluoryzacja  

POLECAMY W SERWISACH