PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CIOP: promieniowanie UV pomaga w walce z koronawirusem

Autor: miro • Źródło: ms
20-05-2020, 13:19
CIOP: promieniowanie UV pomaga w walce z koronawirusem Generatory UV w gabinecie stomatologicznym wskazane?
Zgodnie z doniesieniami naukowymi, koronawirus COVID-19 jest wrażliwy na promieniowanie nadfioletowe, zwłaszcza z zakresu UVC (200 - 280 nm) – podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Zatem, podobnie jak inne bakterie i wirusy, może on być efektywnie eliminowany poprzez zastosowanie lamp bakteriobójczych Należy jednak pamiętać, że promieniowanie lamp bakteriobójczych (UVC), padające na tkankę biologiczną (skóra i oczy człowieka) może prowadzić do skutków szkodliwych dla zdrowia. W związku z tym, ustanowione są wartości graniczne ekspozycji tzw. maksymalne dopuszczalne ekspozycje (MDE) na promieniowanie UV (zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy).

W ciągu zmiany roboczej (bez względu na czas jej trwania) napromienienie promieniowaniem UV (dawka) nie może przekraczać wartości 30 J/mkw.

W dostępnych aktualnie materiałach, podawanych przez Narodową Komisję Zdrowia w Chinach, pomieszczenia powinny być dezynfekowane bezpośrednim promieniowaniem nadfioletowym o natężeniu napromienienia powyżej 1,5 W/mkw., przez co najmniej 30 minut. Oznacza to, że niezbędna dawka do eliminacji tych patogenów wynosi, co najmniej 2700 J/mkw. Jest to równoznaczne z 90-krotnym przekroczeniem wartości MDE wynoszącej 30 J/mkw.

W związku z tym człowiek nie może przebywać w pomieszczeniu dezynfekowanym bezpośrednim promieniowaniem UVC.

Zamiast bezpośredniego naświetlania powierzchni, możliwe jest rozwiązanie bezpieczniejsze, polegające na zastosowaniu opraw bakteriobójczych z funkcją wymuszonego przepływu powietrza. W tych oprawach dezynfekcja powietrza odbywa się w zamkniętej obudowie – komorze uniemożliwiającej przenikanie promieniowania UVC na zewnątrz oprawy, dzięki czemu podczas procesu dezynfekcji nie występuje narażenie osób przebywających w pomieszczeniu na oddziaływanie emitowanego przez oprawę promieniowania UVC.

Tego typu oprawy występują w dwóch podstawowych wariantach: jednofunkcyjnym: tylko przepływowa dezynfekcja powietrza lub dwufunkcyjnym z dodatkową funkcją dezynfekcji bezpośredniej tzn. z dodatkowymi promiennikami UVC zamontowanymi na zewnątrz oprawy

W obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem wydaje się najlepszym rozwiązaniem stosowanie opraw bakteriobójczych w wariancie jednofunkcyjnym (tzn. z wymuszonym przepływem powietrza). Oprawy takie mogą być umieszczone na suficie, ścianie lub mocowane na ruchomym (mobilnym) statywie. Z tego względu możliwe jest ich stosowanie zarówno w pomieszczeniach pracy, w poczekalniach, korytarzach itp. Należy jednak pamiętać, że wydajność jednej oprawy (w zależności od jej mocy) wynosi od ok. 100 do 200 mszesc/h.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dezynfekcja   UV   bakterie   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH