• Bywa, że uszkodzony mechanicznie ząb ciemnieje od razu, ale może także bardzo powoli odbarwiać się przez dziesięciolecia.

  • Czasami także korzeń zęba robi się czarny. Taka zmiana może być widoczna w obszarze dziąsła.

  • Ząb może ściemnieć także po leczeniu kanałowym. 

Gdy skutek wystąpi po latach - powiązanie przyczyny z dawnym wypadkiem nie jest takie oczywiste. Ząb niegdyś uszkodzony nie boli, ale w zasadzie wymaga leczenia kanałowego, aby zapobiec powstaniu zgorzeli i jej bolesnych konsekwencji.

Powolny proces przebarwiania zęba

Czasami ząb ciemnieje od razu po jego mechanicznym uszkodzeniu, ale może także bardzo powoli odbarwiać się przez dziesięciolecia. Zmiana koloru jest spowodowana rozpadem naczynia krwionośnego wewnątrz zęba. Obrazowo można wyjaśnić, że powstał siniak, którego kolor przenika przez szkliwo zmieniając kolor korony zęba.

Korekta pojedynczego ciemnego zęba jest nadal jednym z najtrudniejszych wyzwań stojących przed lekarzem dentystą, chociaż techniki i materiały, którymi dysponuje stomatologia w zdecydowany sposób ułatwiają leczenie.

Niektórym nie przeszkadza, że ząb się przebarwił, ale dla większości jest to źródłem zakłopotania, które próbują ukryć. Inni uśmiechają się półgębkiem lub zakrywają usta dłonią, są tacy, którzy uciekają się nawet do przyklejania do przebarwionego zęba gumy do żucia, aby ukryć wstydliwy problem.

Co robić z przebarwionym zębem

Jednym z rozwiązań jest próba wybielenia zęba. Chociaż zabieg ten może czasami pomóc w poprawie sytuacji, nie zawsze jest skuteczny na tyle, aby ukryć różnicę w barwie uszkodzonego zęba.

Problemy często nie kończą się na koronie. Kiedy ząb ciemnieje, bywa że korzeń zęba również robi się czarny. Taka zmiana może być widoczna w obszarze dziąsła, a to wzmacnia różnice w kolorze zęba.

W takiej sytuacji wskazane może być dokonanie specjalnego przeszczepu dziąsła, który pomoże zamaskować ciemny odcień poprzez nadanie dziąsłu bardziej naturalnego wyglądu.

O ile wybielanie zęba nie wystarczy, dentysta może założyć licówkę, a w pewnych przypadkach - pokusić się o dopasowanie korony.

Przebarwienie zęba po leczeniu kanałowym 

Oczywiście ząb może ściemnieć także po leczeniu kanałowym. W tym wypadku przebarwienia powstają zwykle w efekcie wnikania w kanaliki zębiny krwi lub barwników pochodzących z materiału wypełniającego kanał zęba po leczeniu. Nie jest to efektem nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia. Martwe zęby ciemnieją, ale w różnym tempie. Proces ten zachodzić może już po miesiącu od leczenia, ale problemy czasami ujawniają się po wielu latach.