PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ciążowe zapalenie dziąseł przebadane

Autor: nieck • Źródło: en
25-07-2016, 09:46
Ciążowe zapalenie dziąseł przebadane Więcej wiadomo o chorobach przyzębia w ciąży (foto: pixabay)
U kobiet w ciąży częściej występują średnio i mocno zaawansowane choroby przyzębia w porównaniu do pań, które nie spodziewają się dziecka. Na konferencji International Association for Dental Research (IADR), która odbyła się w Korei - przedstawiono najnowsze wyniki badań tego problemu.

Ocenia się, że nie mniej niż 40 proc. i aż do 80 proc. kobiet spodziewających się dziecka ma zapalenie dziąseł.  – Zapalenie dziąseł jest najczęstszą formą chorób przyzębia u kobiet ciężarnych, jednak szczegółowe dane na ten temat są nadal bardzo skąpe – powiedział prof. Michael Reddy, dziekan szkoły dentystycznej na University of Alabama w Birmingham.

Naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie, czy wiek ciąży wpływa na stan jamy ustnej. Wybrali ponad 600 kobiet w ciąży (od 8 do 24 tygodnia), które miały co najmniej 30 krwawiących miejsc, stan jamy ustnej oceniano także za pomocą wskaźnika zapalenia dziąseł (Gingival Index – GI) wg Löe i Silnessa.

Okazało się, że ani przynależność rasowa, ani zaawansowanie ciąży nie mają wpływu na występowanie zapalenia dziąseł, natomiast czynnikiem mającym największe znaczenie jest wiek kobiety. Z reguły im badana osoba była młodsza, tym miała bardziej zaawansowane zapalenie dziąseł.

Prof. Reddy stwierdził, że te wyniki zaprzeczyły popularnej opinii, jakoby wraz z upływem kolejnych miesięcy ciąży stan jamy ustnej się pogarszał, by powrócić do normy po porodzie. Tymczasem nie zauważono wyraźnej różnicy między pierwszym a drugim trymestrem, stopień zaawansowania zapalenia dziąseł utrzymywał się na podobnym poziomie.

To, która z badanych kobiet cierpiała na choroby przyzębia, było kolejną niespodzianką. Zapalenie dziąseł przybierało cięższą formę u młodszych kobiet, podczas gdy większość chorób przyzębia nasila się wraz z wiekiem.

Na kolejnym etapie badań lekarze będą oceniali, co predystynuje kobietę do wyższego ryzyka chorób przyzębia, a także czy rygorystyczna higiena jamy ustnej podczas dwóch pierwszych trymestrów ciąży ogranicza zapalenie dziąseł.


Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH