PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chorzy na cukrzycę nie muszą mieć problemów ze zdrowiem jamy ustnej

Autor: nieck • Źródło: en
13-05-2021, 11:29
Chorzy na cukrzycę nie muszą mieć problemów ze zdrowiem jamy ustnej Diabetycy często zwlekają z wizytą u dentysty (fot. Pixabay)
Pacjenci z cukrzycą mają większe ryzyko chorób przyzębia, te zaś  pogarszają kontrolę poziomu glukozy we krwi, co może powodować zaawansowanie choroby metabolicznej. Dlatego w ich przypadku tak ważna jest współpraca lekarza rodzinnego i dentysty.
  • Chorzy na cukrzycę nie są świadomi jak groźna dla ich dziąseł jest cukrzyca i jak choroby przyzębia zaostrzają przebieg cukrzycy.
  • Pacjenci z cukrzycą nagminnie zaniedbują wizyty u stomatologa.
  • Zaniedbania leczenia stomatologicznego wynikają z niewiedzy, ale też często kosztów ponoszonych na leczenie cukrzycy.

Niestety diabetycy rzadziej korzystają z opieki stomatologicznej niż osoby zdrowe mimo udowodnionego związku między problemami ze zdrowiem jamy ustnej a cukrzycą o czym więcej w tekście Pacjent z cukrzycą chodzi zbyt rzadko do dentysty. Nagminnie!

Pacjenci z cukrzycą mają większe ryzyko paradontozy, zaś paradontoza pogarsza kontrolę poziomu glukozy we krwi, co może powodować zaawansowanie choroby metabolicznej. W świetle badań dowodzących tego związku choroby przyzębia są nawet nazywane "kolejnym powikłaniem" cukrzycy po chorobie nerek, retinopatii czy problemach kardiologicznych.

Dla pacjentów z cukrzycą warunkiem utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej są regularne badania stomatologiczne. Tylko wtedy mają szansę na skuteczną profilaktykę, wczesne rozpoznanie i szybkie leczenie chorób przyzębia, co pomaga w utrzymaniu kontroli glukozy we krwi i uniknięciu powikłań cukrzycy.

Może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, ale przede wszystkim ci pacjenci nie są świadomi jak groźna dla ich dziąseł jest cukrzyca i  jak choroby przyzębia zaostrzają przebieg cukrzycy.

Okazuje się, że problemy te mogą być zdecydowanie mniej nasilone, lub wręcz można ich uniknąć, jeśli interniści współpracują ze stomatologami. Wystarczy, że lekarz rodzinny odpowiednio często i w wyczerpujący sposób uświadamia pacjentowi z cukrzycą, jak ważna jest opieka stomatologiczna dla jego zdrowia. Za tego typu współdziałaniem przemawiają wyniki projektu badawczego przeprowadzonego na Uniwersytecie w Amsterdamie.

W krandomizowanym, kontrolowanym badaniu 764 pacjentów chorych na cukrzycę typu II z 24 poradni podstawowej opieki zdrowotnej otrzymywało informacje z zakresu zdrowia jamy ustnej lub jedynie standardową opiekę. Uczestnicy oceniali jakość życia w zakresie zdrowia jamy ustnej, a także ogólnego stanu zdrowia i wszelkich dolegliwości dotyczących zdrowia jamy ustnej na początku i na końcu projektu.

Okazało się,  że ​​osoby, które otrzymały interwencję wspierającą zdrowie stomatologiczne, zgłaszały  znaczny wzrost poziomu jakości życia w zakresie zdrowia jamy ustnej w porównaniu z odczuciami pacjentów z grupy kontrolnej.

Wyniki te nie tylko odzwierciedlają wielokrotnie dowiedziony już fakt powiązania  zdrowa jamy ustnej ze zdrowiem ogólnoustrojowym, ale też potrzebę przywiązywania większej wagi do zdrowia stomatologicznego przez lekarzy pierwszego kontaktu. Badanie zostało opublikowane w  Annals of Family Medicine.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH