PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chory na cukrzycę u stomatologa

Autor: nieck • Źródło: en
14-11-2021, 12:02
Chory na cukrzycę u stomatologa Cukrzyca daje wyraźne objawy w jamie ustnej (fot. Shutterstock)
Walka z cukrzycą (dzisiaj Światowy Dzień Cukrzycy) przenosi się do gabinetów stomatologicznych. Coraz częściej dentyści jako pierwsi zauważają symptomy nieleczonej, a niekiedy także zaawansowanej cukrzycy.
  • Cukrzyca znacząco wpływa na zdrowie całej jamy ustnej, więc nie trudno lekarzowi dentyście to zauważyć podczas kontrolnej wizyty.
  • Coraz częściej właśnie dentysta kieruje pacjenta na badania krwi w celu określenia poziomu cukru we krwi.

Dentyści coraz częściej stają się lekarzami pierwszego kontaktu, którzy kierują pacjentów z podejrzeniem cukrzycy na badania krwi lub do lekarzy rodzinnych.  Najczęściej pacjentami są osoby po 50. roku życia, ale zdarzają się też młodsze,  z historią choroby w rodzinie.  Niestety w blisko 80 proc. przypadków  podejrzenia dentystów się potwierdzają – informuje lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Objawy cukrzycy w jamie ustnej

Objawy  w jamie ustnej, które mogą wskazywać na wahania poziomu glukozy we krwi:
-  suchość w ustach,
- pieczenie,
- kandydoza jamy ustnej,
- stany zapalne i infekcje dziąseł,
- krwawienie dziąseł,
- zaburzenia smaku.

U dzieci cukrzyca typu I może objawiać się przedwczesnym wyrzynaniem się zębów stałych. Natomiast objawem zaawansowanej cukrzycy jest również utrzymujący się nieświeży oddech. 

Cukrzyca to duże zagrożenie dla zdrowia  jamy ustnej

Skutki nieleczonej cukrzycy mogą być katastrofalne zarówno dla jamy ustnej, jak i całego organizmu. Osoby z wysokim poziomem glukozy we krwi są bardziej narażone na rozwój stanów zapalnych dziąseł. Zgodnie z  raportem IOSR Journal of Dental and Medical Sciences 1 na 3 pacjentów z cukrzycą doświadcza również chorób przyzębia, np. paradontozy. Do tego u diabetyków rośnie predyspozycja do infekcji bakteryjnych tkanek miękkich, drożdżycy jamy ustnej, a także suchości jamy ustnej, która prowadzi m.in. do owrzodzeń. W przypadku tej ostatniej przypadłości niedobór śliny może przyspieszyć także rozwój próchnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH