PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chory ekosystem ułatwia zadanie koronawirusowi

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
30-06-2020, 07:37
Chory ekosystem ułatwia zadanie koronawirusowi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Niszczenie środowiska może sprawić, że pandemie będą bardziej prawdopodobne i trudniejsze do opanowania, gdyż ryzyko choroby jest „ostatecznie powiązane” z różnorodnością biologiczną i naturalnymi procesami - sugerują naukowcy brytyjscy.

Zgodnie z hipotezą naukowców z University of the West of England i Greenpeace Research Laboratories na University of Exeter, ryzyko choroby jest "ostatecznie powiązane" z różnorodnością biologiczną i naturalnymi procesami, takimi jak obieg wody.

O wnioskach z nowych badań informuje pismo "Environmental Science and Policy".

Badając złożone relacje pomiędzy społeczeństwem a środowiskiem naukowcy ci doszli do wniosku, że utrzymanie nienaruszonych i w pełni funkcjonujących ekosystemów oraz związanych z nimi korzyści środowiskowych i zdrowotnych jest kluczem do zapobiegania pojawieniu się nowych pandemii.

Utrata tych korzyści w wyniku degradacji ekosystemu - w tym wylesiania, zmiany użytkowania gruntów i intensyfikacji rolnictwa - dodatkowo pogłębia problem, prowadząc do niedoboru wody i innych zasobów niezbędnych do ograniczenia przenoszenia chorób zakaźnych i łagodzenia ich skutków.

- Ekosystemy naturalnie hamują przenoszenie chorób ze zwierząt na ludzi, ale efekt ten maleje wraz z degradacją ekosystemów - powiedział główny autor, dr Mark Everard z University of the West of England. - Jednocześnie degradacja ekosystemu podważa bezpieczeństwo wodne, ograniczając dostępność wody odpowiedniej dla dobrej higieny rąk, warunków sanitarnych i leczenia chorób. Zagrożenia chorobowego nie można oddzielić od ochrony ekosystemów i bezpieczeństwa zasobów naturalnych.

Dr David Santillo z Greenpeace Research Laboratories w Exeter dodał, że szybkość i skala, na jaką w tak wielu krajach podjęto radykalne działania w celu ograniczenia ryzyka zdrowotnego i finansowego związanego z COVID-19 - pokazują, że radykalna zmiana systemowa byłaby możliwa również w celu radzenia sobie z innymi globalnymi zagrożeniami egzystencjalnymi, takimi jak kryzys klimatyczny i załamanie różnorodności biologicznej. Pod warunkiem, że będzie taka wola polityczna.

Jak wskazują autorzy badań, lekcja z pandemii COVID-19 polega na tym, że społeczeństwa na całym świecie muszą "odbudowywać się lepiej", w tym - chronić i odtwarzać uszkodzone ekosystemy (zgodnie z celami Dekady ONZ o przywracaniu ekosystemów 2021-2030), w polityce środowiskowej środowiskowej i gospodarczej stawiając na czołowym miejscu wartości dotyczące przyrody i praw człowieka. 

Paweł Wernicki

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH