
- Bakterie z jamy ustnej oddziałują na cały organizm, nawet w niedużych ilościach, zanim kliniczne objawy choroby dziąseł stają się widoczne
- Kobiety z paradontozą muszą starać się o dziecko średnio o dwa miesiące dłużej niż te, które nie mają takich problemów zdrowotnych
Bakterie powodujące choroby przyzębia. Przeszkoda w zajściu w ciążę
Z badań prowadzonych w University of Helsinki wynika, że u kobiet mających problem z zajściem w ciążę znacznie częściej niż u tych, których plany powiększenia rodziny powiodły się, występuje w jamie ustnej bakteria Porphyromonas gingivalis (główny sprawca chorób przyzębia).
U osób, w których ślinie występowała P. gingivalis, stwierdzano także wyższy poziom swoistych przeciwciał dla tych bakterii. Te same kobiety miały również trzykrotnie większe ryzyko kłopotów z płodnością niż inne kobiety. Niestety ryzyko rosło do niemal czterokrotnie większego poziomu, jeżeli P. gingivalis towarzyszyły kliniczne objawy paradontozy.

Czytaj więcej
Fałszywy ząb. 12-latka w szpitalu. Jaki koniec?Chore dziąsła. Poród przez czasem
Naukowcy udowodniają istnienie związku między chorobami przyzębia a porodem przedwczesnym, cukrzycą ciążową oraz stanem przedrzucawkowym. Do takich wniosków prowadzi m.in. badanie prowadzone w Brazylii.
Blisko dwie trzecie kobiet ma problemy z dziąsłami w trakcie ciąży, zaś niemal co piąta cierpi na zaawansowaną paradontozę. Ten stan zaś ma fatalne skutki zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. Ryzyko urodzenia dziecka o zbyt niskiej masie urodzeniowej jest aż o 11 razy wyższe u kobiet z chorym przyzębiem niż u tych które mają zdrowe dziąsła. Ponadto z badań wynika, że zaawansowana paradontoza wiąże się z 5,6 raza wyższym ryzykiem przedwczesnego pęknięcia błon płodowych oraz 3,5 raza wyższym ryzykiem stanów zapalnych sromu i pochwy.
Zaawansowana paradontoza zwiększa szanse powikłań u matki i dziecka, stąd tak wielkie znaczenie profilaktyki i dobrej opieki stomatologicznej w trakcie ciąży.

Komentarze