PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Choroby przyzębia powiązane z łysieniem plackowatym

Autor: nieck • Źródło: /infoDENT24.pl
25-11-2022, 13:29
Choroby przyzębia powiązane z łysieniem plackowatym Choroby przyzębia i choroby autoimmunologiczne są powiązane Fot. AdobeStock
Choroby dziąseł zwiększają ryzyko chorób autoimmunologicznych. Nie brakuje dowodów na związek paradontozy i łuszczycy oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Ostatnio w dużym populacyjnym badaniu udowodniono, że z zapaleniem przyzębia powiązane jest także łysienie plackowate, informuje Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology.
  • Badanie obejmujące całą populację w Korei ujawniło znacznie zwiększone ryzyko łysienia plackowatego u pacjentów z zapaleniem przyzębia
  • Nie wiadomo jeszcze jak ten mechanizm działa, jednak naukowcy przypuszczają, że może się wiązać ze wspólnym autoimmunologicznym i zapalnym podłożem obu schorzeń
  • Choroby przyzębia zwiększają także ryzyko łuszczycy i reumatoidalnego zapalenia stawów

Choroby przyzębia i choroby  z autoagresji. Idą w parze

 Osoby z zapaleniem przyzębia mają znacznie większe ryzyko rozwoju łysienia plackowatego, choroby związanej z utratą włosów, informuje Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology.

 - Szczegóły działania mechanizmu, w którym choroba dziąseł działa jako czynnik ryzyka łysienia plackowatego, nie został jeszcze zidentyfikowany, jednak może to wynikać ze wspólnego autoimmunologicznego i zapalnego charakteru obu schorzeń,  sugeruje autor pracy dr. Jong-Seung Kim z Jeonbuk National University Medical School w Korei Południowej.

Jednak związek tych chorób jest niepodważalny, jak wynika z ogólnokrajowego populacyjnego badania przeprowadzonego w Korei Południowej.

Choroby zapalne dziąseł i mieszków włosowych. Udowodniony związek

Wyniki ostatnich badań naukowych wskazują, że zapalenie przyzębia jest powiązane ze skórnymi i ogólnoustrojowymi zaburzeniami zapalnymi o podłożu immunologicznym, w tym łuszczycą i toczniem rumieniowatym układowym. Badanie miało na celu ustalenie, czy istnieje związek między chorobą dziąseł a łysieniem.

Wykorzystano dane o roszczeniach z National Health Insurance Service dla ponad 300 tys. pacjentów. Z badania wykluczono osoby w wieku powyżej 60 lat oraz te, u których zdiagnozowano łysienie przed rozpoznaniem choroby dziąseł. 

Analiza danych potwierdziła istotny wpływ choroby dziąseł na wystąpienie łysienia plackowatego. 

- Wyniki te sugerują możliwy związek między dwoma stanami zapalnymi układu immunologicznego w odległych narządach - okolicach  mieszków włosowych oraz jamie ustnej. Być może to odkrycie otwiera nowe strategie terapeutyczne dla łysienia plackowatego, podkreślają koreańscy badacze.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH